25 marca 2021

Kategoria:
Inne

Na co warto zwrócić uwagę kupując pierwsze ukulele?

Ukulele to strunowy instrument, popularny na całym świecie. Szał na ukulele nie ominął również Polski. Świadczy o tym chociażby fakt dużego zainteresowania tymi instrumentami w sklepach muzycznych, a także wydarzenia dla fanów ukulele, które gromadzą mnóstwo osób. Na ukulele można nauczyć się gry w każdym wieku. Jeśli Ty również chciałbyś nauczyć się grać na tym instrumencie, przeczytaj poniższy artykuł. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę kupując swoje pierwsze ukulele.

Dlaczego warto kupić ukulele?

Zanim przejdziemy do kwestii, które pomogą wybrać Ci Twój pierwszy instrument, zastanówmy się przez moment, dlaczego w ogóle warto się nim zainteresować. Jak wspomnieliśmy już we wstępie, ukulele to instrument dla osób w każdym wieku. Gra na nim nie jest skomplikowana, więc każdy wnet załapie o co w tym wszystkim chodzi, nawet dzieci. Stąd też jest to dobry instrument dla dziecka, jeśli pragniemy obudzić w nim miłość do muzyki lub zainteresować je czymś innym niż nowoczesna elektronika. Poza tym, ukulele ma niewielkie rozmiary – dzięki temu jest to instrument łatwy w transporcie – można go ze sobą zabrać na wakacje czy wypad weekendowy. Ukulele umożliwia zabawę całej rodzinie czy grupie znajomych. Wyobraź sobie ciepły, letni wieczór nad ogniskiem, wspólną grę i śpiewy – czy może być coś piękniejszego? Instrument ten charakteryzuje bardzo przyjemne dla ucha, wesołe brzmienie. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup ukulele, skieruj swoje kroki do dobrego sklepu muzycznego, takiego jak np. Lighting Center. Zdecydowanie nie warto kupować takiego instrumentu w supermarkecie, szczególnie że modele ukulele dla początkujących nie kosztują fortuny. A lepiej kupić coś bardziej jakościowego.

Na co zwrócić uwagę kupując pierwsze ukulele?

Jeżeli planujesz kupić swoje pierwsze ukulele, zdecydowanie należy postawić na modele skierowane dla początkujących i nie wydawać na instrument zbyt wiele pieniędzy. Możemy wyróżnić 4 rodzaje ukulele, które jednocześnie wiążą się bezpośrednio z rozmiarem. Są to ukulele sopranowe, koncertowe, tenorowe i barytonowe. Dla początkujących polecane jest ukulele sopranowe, chyba że mamy dłonie większego rozmiaru – wówczas warto kupić ukulele koncertowe. Ukulele sopranowe to też idealna propozycja dla dziecka – jego rozmiary będą idealne. Warto tutaj podkreślić, że rodzaj ukulele wiąże się również głośnością – ukulele sopranowe wydaje delikatne dźwięki, podczas gdy koncertowe wydają już głośniejszy dźwięk.

Kolejną kwestią jest wybór materiału. Ukulele zazwyczaj jest drewniane, jednak w sklepach muzycznych znajdziemy również ukulele wykonane w tworzyw sztucznych, takich jak np. ABS bądź poliwęglan. W przypadku ukulele z drewna będziemy cieszyć się pięknym dźwiękiem, jednak taki model ma swoje wady. Drewno jest naturalnym materiałem, więc jest narażone na zniszczenia czy wilgoć. Ukulele z tworzyw sztucznych nie posiadają tak ciepłego i charakterystycznego brzmienia. Wybór materiału warto uzależnić od przeznaczenia – jeśli ukulele ma być prezentem dla dziecka lub w planach posiadasz częste podróże, zdecydowanie należy zakupić ukulele z tworzywa. Jeśli jednak masz być jedynym jego użytkownikiem, a ukulele będzie służyło tylko w domu, warto rozważyć zakup drewnianego instrumentu. Poza powyżej wymienionymi kwestiami, przy zakupie ukulele należy sprawdzić jakość wykonania – przede wszystkim warto zweryfikować sklejenie łączeń, gryf (czy jest prosty) i sprawdzić dźwięk, jaki dochodzi z instrumentu po dociśnięciu strun do gryfu. Progi nie mogą wychodzić poza boki gryfu – może się to skończyć poranieniem rąk.