opiekunka-osob-starszych
29 sierpnia 2016

Kategoria:
Inne

Na co może liczyć opiekunka osób starszych w Niemczech?

Dobra praca jest podstawą godnego życia. Bez jakiejkolwiek działalności zarobkowej ciężko byłoby nam normalnie egzystować, dlatego już w szkole zastanawiamy się, co chcielibyśmy robić w przyszłości. Dzisiaj ludzie coraz częściej wyjeżdżają za granicę, ponieważ mają tam lepsze warunki nie tylko dla siebie, ale i dla swoich dzieci. Szczególnie cenionym zawodem u naszych niemieckich sąsiadów jest opiekunka osób starszych.

Czym charakteryzuje się zawód opiekunki?

Opiekunka osób starszych zajmuje się osobami w podeszłym wieku, najczęściej chorymi czy to na schorzenia związane z zaawansowanym etapem życia, czy na przypadłości, które mogą dotknąć każdego z nas. Czasami pacjenci nie poruszają się samodzielnie, dlatego konieczna jest także pomoc przy higienie osobistej czy zmianie pieluch, które w takim wypadku są konieczne. Opiekunka musi być z osobą chorą przez większą część dnia, aby pomóc jej, gdy tylko będzie tego potrzebować. To ciężka, ale dająca ogromną satysfakcję praca, która pozwala rozwijać w sobie empatię i cierpliwość do ludzi znajdujących się czasami w naprawdę trudnym stanie – tłumaczy nasz ekspert z firmy Pflegerin24.

Opiekunka osób starszych – co gwarantuje jej pracodawca?

Opiekunka osób starszych to zawód bardzo ceniony, dlatego może liczyć na szereg udogodnień związanych z zatrudnieniem w Niemczech. Pierwsze, bardzo ważne, to oczywiście legalne zatrudnienie, zawierane na podstawie umowy cywilnoprawnej. To niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, kiedy niezliczona ilość osób wyjeżdżających za granicę pracuje na czarno. W związku z legalnym zatrudnieniem otrzymuje się pełne ubezpieczenie, gwarantujące niezbędną opiekę medyczną. Wynagrodzenie także jest satysfakcjonujące – stawki to nawet do 1500 Euro „na rękę”, w zależności od tego, jakie mamy doświadczenie oraz znajomość języka niemieckiego. Większość pracodawców zapewnia ponadto transport do wyznaczonego miejsca pracy, więc nie trzeba martwić się podróżą i jej organizacją. Opiekunka może kontaktować się ze swoim koordynatorem przez cały czas pobytu za granicą, aby omówić ważne dla niego kwestie czy poprosić o wsparcie w trudnych do załatwienia sprawach. Trzeba jeszcze dodać, że opiekunki są bezpłatnie zakwaterowane w miejscu pracy, co pozwala im przeznaczyć całą zarobioną sumę na osobiste cele. Praca opiekunki osób starszych nie jest zawodem dla wszystkich, ale jeśli chcesz i lubisz pomagać, warto spróbować.