15 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Mycie wysokociśnieniowe nawierzchni asfaltowych

Postęp techniczny dotyczy wielu dziedzin życia. Coraz to nowsze rozwiązania technologiczne wpływają znacząco na rozwój przemysłu, w tym przemysłu samochodowego. Rynek dostarcza konsumentom coraz ciekawsze modele aut nie tylko pod względem designu, ale również rozwiązań, które czynią je maksymalnie bezpiecznymi i wygodnymi.

Przyczyny zabrudzeń nawierzchni dróg

Dostępność samochodów, ale przede wszystkim komfort wynikający z ich posiadania sprawia, że na drogi wyjeżdża coraz więcej pojazdów. Dość przytoczyć statystyki, aby uświadomić sobie skalę. Na początku lat 90. w Polsce zarejestrowanych było łącznie ok. 9 mln samochodów różnego typu, dwa lata temu było to już blisko 31 mln (źródło: PZPM na podstawie GUS). Mnogość aut osobowych oraz ciężarowych, to problem dziś wielu miast, nie tylko z uwagi na zatłoczone i nieprzejezdne trasy, brak parkingów i powietrze nasycone spalinami, ale również z uwagi na zanieczyszczenia nawierzchni dróg.

Codzienne użytkowanie ulic przy tak dużym natężeniu ruchu prowadzi do szybkiego gromadzenia się zabrudzeń. Najczęściej spotykane to plamy oleju, ale nie tylko. W wyniku kolizji drogowych na asfalt wylewają się płyny, a podczas prac polowych, szczególnie wiosną i jesienią, na szosy trafia także błoto nanoszone przez pojazdy rolnicze.

Jak radzić sobie z usuwaniem zabrudzeń z asfaltu

Najskuteczniejszym sposobem na tego typu zabrudzenia jest spłukanie ich pod bardzo wysokim ciśnieniem. Oczywiście niezbędny jest do tego profesjonalny sprzęt, który poza odpowiednią konstrukcją wytwarzającą właściwy poziom ciśnienia posiada również zbiorniki na wodę o dużej pojemności. Takie połączenie daje gwarancję, że zmywanie zanieczyszczeń jest efektywne – wyjaśnia specjalista z firmy Pipe Control.

Poza wspomnianym już błotem czy smarami samochodowymi, może się zdarzyć, że na drogę wysypie się kruszywo, np. piasek lub żwir. W tym przypadku, głównie z myślą o bezpieczeństwie kierowców, także niezbędna jest szybka interwencja. Nawet kiedy doszło do zabrudzenia asfaltu trudnymi do usunięcia substancjami lub w wyniku prac sprawdzających szczelność kanalizacji, fachowy sprzęt myjący poradzi sobie z problemem szybko i dokładnie. Podczas czyszczenia nawierzchni asfaltowych przy użyciu profesjonalnych maszyn możliwy jest stały nadzór nie tylko ciśnienia wody, ale też pod jakim kątem woda trafia na czyszczoną powierzchnię. Niezależnie od tego, co chcemy usunąć z drogi, warto powierzyć te czynności fachowcom, dysponującym niezawodnym sprzętem.