Książki do angielskiego
28 lutego 2022

Kategoria:
Inne

Możliwości zawodowe po filologii

Mimo że język angielski od lat jest najpowszechniej nauczanym językiem obcym w polskich szkołach, jego znajomość w społeczeństwie wciąż stoi na raczej niewygórowanym poziomie. Tymczasem dobrze opanowany język może stanowić bardzo poważny atut na rynku pracy. Dowiedz się, jakie perspektywy zawodowe otwierają się przed absolwentami filologii angielskiej i czy warto zdecydować na ten kierunek rozwoju.

Czym jest filologia angielska? Charakterystyka kierunku

Wbrew powszechnemu przekonaniu, filologia angielska to nie jedynie nauka języka. Studenci, który decydują się na ten kierunek w trakcie zajęć uczą się również o literaturze, sztuce oraz historii krajów anglojęzycznych. W ten sposób poznają szeroki kontekst kulturowy, co jest niezbędne do funkcjonowania w nim. Po pierwszym semestrze studiów studenci dokonują wyboru profilu, co determinuje dalszy rozwój ich kształcenia. Absolwenci profilu nauczycielskiego uzyskują po zakończeniu studiów uprawnienia do nauczania języka angielskiego w szkołach podstawowych i przedszkolach. Absolwenci profilu biznesowego posiadają z kolei kwalifikacje przydatne w pracy w takich branżach, jak marketing, technologia czy medycyna. Filologia angielska to jeden z kierunków oferowanych przez Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą.

Co można robić po anglistyce?

Ścieżki rozwoju kariery absolwentów filologii angielskiej w dużej mierze uzależnione są od wybranej na studiach specjalizacji. Nie oznacza to oczywiście, że osoby, które wybrały profil nauczycielski skazane są na rolę nauczyciela (choć i tutaj istnieją duże możliwości rozwoju kariery), zaś te wyspecjalizowane w języku branżowym muszą pracować w ściśle określonej dziedzinie. Możliwości jest bardzo wiele, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że osoby biegle mówiące językiem angielskim oraz znające kulturę krajów anglojęzycznych są wciąż bardzo cenione na rynku pracy. Dlatego dyplomowani filolodzy często znajdują zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach jako specjaliści od HR oraz PR. Inną chętnie wybieraną ścieżką kariery jest praca w prasie oraz w kulturze – absolwenci filologii angielskiej mają kwalifikacje do pracy w roli tłumaczy, a także redaktorów. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, że warto posiadać wykształcenie filologiczne jest fakt, że wiele firm oferuje swoim pracownikom atrakcyjne dodatki za potwierdzone umiejętności językowe. Studiowanie filologii może więc zaprocentować wyższym wynagrodzeniem, niż u osób bez znajomości języka.