Żużel hutniczy
8 czerwca 2020

Kategoria:
Inne

Możliwości wykorzystania żużla hutniczego

Żużel hutniczy znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Chociaż jest odpadowym produktem procesów hutniczych metali, ma cenne właściwości, dzięki którym z powodzeniem może być wykorzystany ponownie. Odporny na zmienne temperatury, ogień i czynniki zewnętrzne, przez ekspertów jest uważany za ekologiczne tworzywo. Z tego względu wiedzie prym w budownictwie – także drogowym. Gdzie poza tym się stosuje żużel?

Żużel hutniczy – gdzie jest wykorzystywany?

Nie od dzisiaj wiadomo, że kruszywa uzyskane na drodze recyklingu innych surowców nieorganicznych, oferują ogrom możliwości. Żużel potocznie zwany szlaką, zawiera mnóstwo cennych składników. Bogaty w odtleniacze i tlenki metali, zyskuje cenne właściwości. Chociaż jest produktem ubocznym, który się wytwarza przy wytapianiu rudy żelaza w wielkim piecu, może być ponownie wykorzystany do późniejszych prac – zwłaszcza budowlanych.

Żużel hutniczy zazwyczaj wygląda jak szorstka skała o szarej barwie. Ma chropowatą strukturę i jamisty przekrój. Chociaż sprzyja absorpcji wody, jego zamknięte pory sprawiają, że jest bardzo odporny na mróz. Ponadto cechuje go niewrażliwość na zmienne temperatury i ogień, ma także cenne właściwości izolacyjne. Trwały i wytrzymały jest stosowany do produkcji różnych materiałów. Przede wszystkim są to:

  • beton i cement,
  • cegły żużlowe,
  • wełna żużlowa,
  • suche mieszanki budowlane,
  • materiał do budowy dróg.

Żużel hutniczy umożliwia produkcję materiałów w ekologiczny i ekonomiczny sposób. Przede wszystkim wpływa na niższe zużycie innych składników w procesie wytwarzania, co się przekłada na aspekty ekologiczne. Jest to nadzwyczaj pożądane w budownictwie, tym bardziej drogowym. Nie każdy też wie, że żużel bywa wykorzystywany w… inżynierii wodnej, a nawet rolnictwie w charakterze nawozu. Jego zastosowanie jest więc wszechstronne i bardzo uniwersalne.

Jaki żużel hutniczy wybrać?

Przede wszystkim trzeba się zaopatrywać w żużel jak najwyższej jakości, potwierdzony stosownymi normami i certyfikatami. Taki w ofercie ma m.in. firma Tercharpol, gdyż jej kruszywo jest zgodne z wymaganiami PN–S-06102:1997. Dzięki temu kwalifikuje się jako mieszkanka przeznaczona do prac w drogownictwie i innych robotach inżynieryjnych.

Przy wyborze żużlu warto więc stawiać na sprawdzone i renomowane przedsiębiorstwa, które oferują wysokiej jakości materiały. Wpłynie to nie tylko na efekt, ale też oszczędności i aspekty ekologiczne. Dobre wyroby cechuje trwałość, wytrzymałość i odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne.