23 marca 2020

Kategoria:
Inne

Możliwości użytkowe mobilnych żurawi wieżowych

W branży budowlanej docenia się innowacje – zwłaszcza, jeśli zapewniają one większą wydajność pracy oraz oszczędność czasu. Nie powinno więc dziwić, że innowacyjne żurawie mobilne cieszą się coraz większą popularnością i są chętnie wybieranymi maszynami. Zastanawiasz się, na czym polega ich wyjątkowość i czym się właściwie różnią od żurawi tradycyjnych? Dowiedz się więcej.  

Jak działają żurawie wieżowe mobilne?

Mobilne żurawie wieżowe, zwane także samochodowymi dźwigami wieżowymi, to stosunkowo nowa grupa maszyn budowlanych. Łączą w sobie funkcjonalność żurawia wieżowego i kompaktowość samochodowego dźwigu teleskopowego. Jest to połączenie idealne w kontekście sprawnie przeprowadzonej inwestycji.

Dlaczego w ogóle mówi się o „mobilności”? Taki rezultat jest możliwy dzięki osadzeniu składanej kratownicy żurawia na podwoziu samochodowym. To proste rozwiązanie niweluje konieczność używania dodatkowych pojazdów do przewiezienia przeciwwag lub kabiny operatora. Towar i materiały transportuje się na samochodowym podwoziu żurawia wieżowego.

Mobilne żurawie dostępne są na przykład w ofercie firmy Fanbe. Przedsiębiorstwo ma w swojej flocie żurawie wieżowe Spierings, których zaletą jest między innymi szeroki promień pracy, na poziomie to 360°, przy jednocześnie zachowanych jednakowych parametrach udźwigu w każdym kierunku.

Żurawie tradycyjne a mobilne

Czy rzeczywiście mobilne żurawie wieżowe sprawdzają się lepiej od swoich tradycyjnych odpowiedników? Oczywiście wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji użytkowników, ale na pewno warto rozważyć zakup lub wynajem pierwszej z wymienionych maszyn.

Żurawie tradycyjne mają ogromne gabaryty. Składają się z kratownicy, która tworzy wieżę, z długiego ramienia, na którym osadzony jest hak, a także z przeciwwag i kotwiczenia. Takie maszyny, ze względu na swoją budowę, są montowane na placu budowy na stałe – po prostu wmurowuje się je w podłoże. Służy to zapewnieniu im stabilności. Do rozstawienia i demontażu standardowych żurawi wieżowych potrzeba kilku osób. Niezbędna jest również  pomoc samochodowego dźwigu teleskopowego.

Zupełnie inaczej jest z żurawiem mobilnym, który ma znacznie mniejsze wymiary i wagę, a ponadto jest łatwiejszy w eksploatacji. Przygotowanie samojezdnego żurawia wieżowego do pracy oraz jego późniejsze złożenie zajmuje około pół godziny. Z montażem i demontażem takiego sprzętu bez trudu poradzi sobie jedna osoba. Kierowca jest jednocześnie operatorem dźwigu. Składanie maszyny inicjowane jest za pomocą zdalnego sterowania i pilota.

Zalety żurawi mobilnych

Wspomniane mobilne urządzenia mogą zmieniać lokalizację nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia, a więc są w stanie realizować wiele zleceń. To bardzo dogodne rozwiązanie zarówno dla firm zajmujących się wynajmem sprzętu budowlanego (możliwość obsłużenia wielu klientów dziennie), jak i dla przedsiębiorstw budowlanych, które zajmują się wielkopowierzchniowymi powierzchniami.

Istotną zaletą opisywanych maszyn jest także to, że można operować nimi z poziomu kabiny. Efekt? Bardzo dobra widoczność stanowiska i transportowanego ładunku.