żwirownia
8 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Możliwości robocze kruszarek szczękowych

Urządzenia mobilne służące do kruszenia i przesiewania mają sporą przewagę nad maszynami stacjonarnymi. Umożliwiają bowiem zamknięcie całego procesu przetwarzania odpadów w kruszywo od razu na danym placu budowy. Na czym w praktyce polegają zatem możliwości robocze kruszarek szczękowych? Do czego służą tego typu urządzenia?

Jak są zbudowane kruszarki szczękowe?

Kruszarki szczękowe, które można znaleźć m.in. w ofercie firmy Jemar, do kruszenia materiału używają siły ściskającej. Przy czym nacisk mechaniczny osiągany jest poprzez dwie szczęki kruszarki. Jedna jest stała, a druga ruchoma. Kruszarka posiada także zestaw szczęk pionowych. Jedna to szczęka stała, a druga szczęka porusza się tam i z powrotem w stosunku do niej, z wykorzystaniem mechanizmu krzywkowego. Kruszarki szczękowe są dość duże i ciężkie, a więc muszą być solidnie zbudowane. Ich rama zewnętrzna na ogół wykonana jest ze stali bądź żeliwa, natomiast same szczęki są stalowe, co znacznie poprawia ich wytrzymałość.

Do jakich zastosowań są przeznaczone kruszarki szczękowe?

Kruszarki szczękowe są urządzeniami odpowiednimi do materiałów zarówno miękkich, jak i bardzo twardych. Są więc dość uniwersalne. Nadają się także do materiałów zarówno suchych, jak i lekko wilgotnych, które nie kleją się, w przeciwieństwie do np. kruszarek udarowych, które mogą sobie z takimi materiałami nie poradzić. W praktyce kruszarki szczękowe wykorzystywane są przede wszystkim w górnictwie do uzyskiwania żwiru, piaski czy obróbki innego rodzaju materiałów. To narzędzia pracujące cyklicznie. W czasie jednego cyklu ruchoma szczęka wykonuje pełny ruch wahadłowy, w czasie którego ma miejsce kruszenie brył nadawy i wypadanie ziaren produktu.

Zalety kruszarek szczękowych

Nowoczesne kruszarki szczękowe są urządzeniami łatwymi w obsłudze. Cechują się także dość kompaktową budową. W zależności od aktualnych potrzeb można dowolnie regulować szczelinę między szczękami za pomocą specjalnej śruby. Pozwala to na efektywnie skruszenie nawet najtwardszego materiału. Nie powinien być on jednak zbyt wilgotny czy posiadać dużo domieszek gliniastych. Wpływa to bowiem niekorzystnie na elementy maszyny, które ulegają szybszemu zużyciu niż zazwyczaj. Kruszarki szczękowe obecnie wykorzystywane są m.in. w branży budowlanej i drogowej. Pozwalają na uzyskanie materiału jednorodnego, idealnego pod budowę dróg i nie tylko. Mobilne urządzenia posiadają dodatkowo podwozie gąsienicowe, które umożliwia szybkie i sprawne przemieszczanie się po terenie danego placu budowy.