28 października 2019

Kategoria:
Inne

Możliwości obróbki CNC

Obrabiarki sterowane numerycznie są wykorzystywane w branży produkcji elementów metalowych od kilku dekad. Jednak dopiero ostatnie lata przyniosły znaczący rozwój systemów sterowania tego typu maszynami. Poszerzyło to technologiczne możliwości obrabiarek oraz zwiększyło ich szybkość i dokładność. Firmy, które zainwestowały w nowoczesne obrabiarki CNC poza zwiększoną wydajnością są w stanie zaoferować swoim klientom szerszy zakres usług.

 Rodzaje i możliwości obrabiarek CNC

Bardzo wiele przedmiotów, z którymi mamy do czynienia na co dzień powstaje przy użyciu maszyn obróbczych. Choć potocznie nazywa się je obrabiarkami, to obejmują one grupę wielu urządzeń przeznaczonych do kształtowania elementów metalowych. Najpopularniejsze z nich to różnego typu tokarki, frezarki czy plotery frezujące. Możliwości techniczne tych maszyn przybliża ekspert firmy, której specjalnością jest precyzyjna obróbka metalu:

Wśród maszyn do obróbki metali sterowanych CNC najbardziej rozpowszechnione są tokarki oraz frezarki. Pierwsze z nich umożliwiają precyzyjną obróbkę skrawaniem brył różnego kształtu np. wałków, stożków, czy kuli. Frezarki znajdują zastosowanie w obrabianiu powierzchni płaskich lub kształtowych. To przy ich użyciu wykonuje się wszelkiego rodzaju rowki, gwinty czy koła zębate. Zastosowanie w obrabiarkach systemu sterowania CNC znacznie podnosi precyzję pracy urządzenia oraz zwiększa jego wydajność. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykonywania elementów, których wymiary muszą być zachowane co do tysięcznych części minimetra. Ogromną zaletą układów CNC jest ich uniwersalność pozwalająca dostosować system zarządzania do konkretnych urządzeń. – mówi ekspert obróbki stali z firmy Bratech.

Układy sterowania CNC

Nazwa CNC pochodzi od anglojęzycznego zwrotu Computer Numerical Control). Odnosi się ona do układów sterowania zarządzanych przy pomocy mikrokomputera. Obecnie w maszynach obróbczych stosuje się zaawansowane systemy sterowania, które nadzorują prace wszystkich kluczowych podzespołów roboczych i obejmują sterowanie punktowe oraz odcinkowe osiami obrabiarki. Wdrożenie tych rozwiązań pozwoliło na znaczne poszerzenie możliwości produkcyjnych tokarek, frezarek i innych obrabiarek. Firmy, których park maszynowy składa się z  urządzeń sterowanych układami CNC są w stanie wykonać nawet najbardziej skomplikowane technicznie elementy ze stali, w tym również nierdzewnej, z mosiądzu, miedzi, aluminium oraz tworzyw sztucznych. Wykorzystanie w procesie produkcji nowoczesnych przecinarek taśmowych, centrów tokarskich i frezarskich w połączeniu z wysokimi kwalifikacjami pracowników pozwala zagwarantować krótkie terminy realizacji zleceń. Zapewnia również wysoką jakość gotowych wyrobów.