moskitiera-okienna
11 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Moskitiery okienne – rodzaje i metody montażu

Rolą moskitier okiennych jest ochrona wnętrza przed wpadającymi z zewnątrz owadami i insektami. Składają się z siatki, przeważnie wykonanej z włókna szklanego, rozpiętej na aluminiowej, lekkiej ramce. Materiał nie ulega działaniu wilgoci i zapewnia w pomieszczeniu swobodną cyrkulację powietrza. Sama siatka, przeważnie w kolorze szarym lub czarnym, rozpostarta w świetle okna staje się prawie niezauważalna i nie zaciemnia pomieszczenia.

Moskitiery ramkowe

Moskitiery tego rodzaju nie przysparzają kłopotów w montażu czy demontażu. Ramka z siatką nie ingeruje trwale w strukturę budynku ani ramy okiennej. Dają się dopasować do większości typowych okien. Istnieje również możliwość wykonania ramki na podany wymiar.

Standardowo ramki występują najczęściej w dwóch kolorach: białym albo brązowym. Umożliwia to bezproblemowe dobranie ich do najbardziej popularnych kolorów stolarki okiennej. W razie potrzeby istnieje opcja pomalowania ramki moskitiery na dowolnie wybrany kolor z palety RAL – mówi specjalista ze studia aranżacji okien Maat.

Moskitiera ramkowa otwierana

Ten rodzaj zabezpieczenia przed owadami przeznaczony jest przede wszystkim do drzwi balkonowych i tarasowych. Montowana jest bezpośrednio do ramy drzwi lub do ościeżnicy za pomocą zawiasów z samodomykaczem. W dolnej części powinna być zaopatrzona we wzmocnienia, na przykład litą płytę, chroniące siatkę przed uszkodzeniem w trakcie otwierania. Do ram o większych rozmiarach niezbędne jest wykonanie wzmocnień w postaci połączeń zatrzaskowych.

Moskitiery przesuwne

Ten rodzaj moskitiery przeznaczony jest do stosowania w ogrodach zimowych, dużych wnękach balkonowych z otwieranym przeszkleniem czy na tarasach.

Moskitiera montowana jest bezpośrednio do ramy drzwiowej lub ościeżnicy. Skrzydło moskitiery umieszczone jest pomiędzy dwiema szynami jezdnymi – górną i dolną. System montażu pozwala na bezkolizyjne działanie także w oknach zaopatrzonych w rolety elewacyjne czy podtynkowe. W przypadku skrzydła o dużych gabarytach zalecane jest zastosowanie wzmocnień zatrzaskowych.

Moskitiery rolowane

To doskonałe rozwiązanie może być stosowane także w oknach dachowych. Moskitiera okienna tego typu zaopatrzona jest w kasetę, w której chowana jest siatka oraz w prowadnice boczne montowane do ramy okiennej. Rozwijanie i zwijanie moskitiery odbywa się dzięki działaniu mechanizmu sprężynowego. Niewątpliwą zaletą moskitiery kasetowej jest to, że nie trzeba demontować jej na sezon jesienno-zimowy w obawie przed uszkodzeniem czy zabrudzeniem siatki.

Zasłony siatkowe w formie pasów

Rozwiązanie bardzo łatwe do samodzielnego montażu. Daje możliwość prostego dostosowania pod konkretny wymiar drzwi poprzez przycięcie do odpowiednich rozmiarów. Siatka zaopatrzona jest w rzepy, za pomocą których przykleja się ją do ramy drzwi. Moskitiera tego typu posiada także magnesy, które łączą dwa pasy siatki po środku.

Roleta kompaktowa

To bardziej wyspecjalizowana forma okiennej ochrony przed insektami. Jest zintegrowana z roletami zewnętrznymi, które posiadają osobne prowadnice dla każdej z osłon. Jej zaletą jest elegancja i trwałość. Wadą jest to, że można ją zainstalować wyłącznie na etapie budowy, ponieważ montowana jest razem z oknem.