16 maja 2020

Kategoria:
Inne

Montaż szafek. Jak się do niego zabrać?

Meble, które kupujemy, coraz częściej trafiają do nas w formie wielu elementów, zamkniętych w kilku płaskich paczkach. Ich złożenie, w teorii, nie zalicza się do zadań, które mogłyby sprawiać jakikolwiek problem. Jednak w praktyce, podobnie jak w innych przypadkach, wszystko okazuje się nieco inne. Jak więc odpowiednio się do tego zabrać? Niżej, przeczytasz porady, dzięki którym montaż, na przykład kuchennych szafek, odbędzie się szybko i efektywnie.

Aby skutecznie zainstalować zakupione wcześniej sprzęty, trzeba, koniecznie, pamiętać o kilku prostych rzeczach. Sama praca, powinna się tak naprawdę rozpocząć przed właściwym montażem – należy prawidłowo przygotować pomieszczenie, dobrać właściwe narzędzia, wygospodarować stosowną ilość czasu. Ponadto, przyda się trochę wyobraźni przestrzennej, wiedzy i doświadczenia. Jeśli zupełnie nie czujemy się na siłach, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do rodziny lub znajomych, a nawet wynająć prawdziwych fachowców, którzy, bez wątpienia, poradzą sobie najlepiej.

Przygotowanie pomieszczenia

Jak podczas każdego remontu, na samym początku wypada należycie przygotować pomieszczenie, w którym będziemy działać. Nie wspominając już o porządku i odpowiedniej ilości przestrzeni, potrzebnej do zmontowania mebli, warto przyjrzeć się podłodze oraz ścianom. Trzymanie poziomu i pionu przez wymienione płaszczyzny to sprawy bardzo istotne. Szkicowanie układu szafek i zaznaczenie punktów mocowań nie będzie, rzecz jasna, błędem. Aż tak dokładne sprawdzenie wszelkich wymiarów, może wydawać się przesadą, ale unikniemy w ten sposób sporych rozczarowań i problemów – w przypadku kuchni, zadbajmy chociażby o odsłonięcie otworów wentylacyjnych.

Uniwersalny zestaw narzędzi

Choć zdecydowana większość instrukcji zawiera wzmianki o potrzebnych narzędziach, a do niektórych zestawów producenci dołączają pewne przybory, polecamy przygotować własny, uniwersalny, zestaw. Co okazuje się niezbędne? Poniżej lista przedmiotów, jakie powinny znajdować się w zasięgu rąk:

 • ołówek,
 • miarka,
 • poziomica,
 • kątownik,
 • taśma malarska,
 • silikon,
 • młotek,
 • śrubokręt,
 • wiertarko-wkrętarka,
 • piła ręczna,
 • ściski stolarskie,
 • wyrzynarka.

Do montażu szafek, nie potrzeba nam, w zasadzie, niczego więcej. Z takim zestawem i czytelnymi wskazówkami zawartymi w pudełku, możemy przystępować do montażu!

Praca z instrukcją

Sekwencja podana w instrukcji, jest zawsze głęboko przemyślana, możemy więc jej w pełni zaufać. Nic dziwnego, że składanie zazwyczaj rozpoczyna się od podstawy – nóżki zamocowane już na wstępie, oszczędzają późniejszego, niezwykle mozolnego obracania ciężkich, gotowych mebli.

Szafki wiszące – właśnie od nich powinniśmy zacząć właściwy montaż złożonych już elementów. To bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem instalacja dolnego poziomu w pierwszej kolejności, później krępowałby tylko nasze ruchy. Za standard, śmiało możemy przyjąć sytuację, gdy dolna krawędź górnych mebli, znajduje się 135 centymetrów od ziemi. Wysokość ta zagwarantuje odpowiednią ilość miejsca na mały sprzęt AGD, kładziony bezpośrednio na blacie.

Czasem warto zdać się na zawodowców

Wszystko możemy zrobić sami, jednak nie dla każdego z nas będzie to, z przeróżnych względów, najlepszy wybór. Także, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, nawet tych pojawiających się już w trakcie opisywanej procedury, zawsze wolno się nam zdać na specjalistów, doskonale obeznanych w temacie montażu i ustawiania mebli. Na rynku istnieje przecież całe mnóstwo firm, specjalizujących się w kompleksowej i przede wszystkim porządnej instalacji domowego systemu szafek. Dla przykładu, na terenie Lublina i okolic funkcjonuje, godne polecenia przedsiębiorstwo NO PROBLEM. Oszczędzając czas, zyskujemy również pewność, że złożone segmenty będą nam bezpiecznie służyły przez długie lata.