montaz-klimatyzacji
4 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Montaż klimatyzacji – najczęściej popełnianie błędy.

Klimatyzacja to dziś standardowe wyposażenie hoteli, biur, sklepów i innych miejsc użyteczności publicznej. Dotyczy to także naszych domów oraz mieszkań, gdzie przestała być ona wyznacznikiem luksusu, a stała się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Niemniej jednak, abyśmy mogli cieszyć się komfortowymi warunkami w klimatyzowanym pomieszczeniu, musi być ona właściwie użytkowana i serwisowana, a przede wszystkim prawidłowo zamontowana.

Typowe błędy przy montażu klimatyzacji

W chwili obecnej na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie właściwej temperatury w pomieszczeniu. Do najpopularniejszych należą klimatyzatory typu split i multi split oraz klimatyzatory przenośne. Co prawda każdy z nich posiada inną charakterystykę pracy i sposób montażu, niemniej jednak jest kilka typowych błędów, które są popełniane przy ich instalacji, bez względu na rodzaj klimatyzacji.

Jednym z podstawowych jest samodzielny montaż klimatyzacji. O ile w niektórych przypadkach możemy własnoręcznie zamontować samo urządzenie, choć wymaga to odpowiednich narzędzi i wiedzy, to problemy mogą pojawić się już na etapie przygotowania do jego uruchomienia. Na przykład w tradycyjnym systemie urządzenie napełnia się czynnikiem chłodniczym dopiero po zainstalowaniu. Nawet gdy jest go dostateczna ilość w sprężarce, to przed podłączeniem obiegu trzeba wytworzyć w rurach podciśnienie, usuwające wilgotne powietrze. Dodatkowo własnoręczny montaż najczęściej sprawia, że tracimy gwarancję. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów z firmy takiej jak Progress Klima. M. Królak z Łomianek, która oferuje sprzedaż i serwis klimatyzacji.

Kolejnym błędem jest dobór urządzenia o nieodpowiedniej mocy. Jeśli moc będzie zbyt mała nie uda się wychłodzić pomieszczenia, a jeśli zbyt duża klimatyzator będzie działał w krótkich cyklach, bowiem kilka lub kilkanaście minut wystarczy mu do obniżenia temperatury, potem jednak będzie musiał się wyłączyć, żeby zbytnio nie wyziębić otoczenia. Podczas instalacji klimatyzacji powinniśmy zadbać również o odpowiednie miejsce montażu. Dotyczy to zarówno jednostki wewnętrznej (tak aby nawiew nie powodował dyskomfortu oraz nie zagrażał zdrowiu osób przebywających w pomieszczeniu) i zewnętrznej (montaż najlepiej w miejscach najmniej narażonych na bezpośrednie działanie słońca, przewiewnych, tam gdzie nie gromadzą się opady atmosferyczne, przede wszystkim śnieg oraz inne zanieczyszczenia).

Montaż to nie wszystko

Właściwie zamontowany klimatyzator to połowa sukcesu. Wielu właścicieli klimatyzacji po finalnym uruchomieniu przestaje zaprzątać sobie nią głowę, wychodząc z założenia, że od teraz przez długie lata będzie cieszył się komfortem termicznym w swoim mieszkaniu. Niemniej jednak zapominanie o czynnościach takich jak przegląd i konserwacja klimatyzatorów to kolejny błąd, który może wpłynąć zarówno na stan urządzenia, jak i na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Nieczyszczone i niekonserwowane urządzenie staje się siedliskiem różnego rodzaju bakterii, wirusów, grzybów, pleśni oraz wielu drobnoustrojów, co może doprowadzić do poważnych chorób. Dodatkowo należy pamiętać, że w momencie kiedy przepływ powietrza zostanie zablokowany przez kurz znajdujący się filtrach dochodzi do natychmiastowego obniżenia mocy chłodniczej urządzenia. Poza spadkiem wydajności klimatyzatora może dojść także do jego uszkodzenia, a co za tym idzie koszty naprawy lub wymiany będą dużo wyższe niż nakłady poniesione na regularny serwis.

Montaż bez błędów, wykonany przez specjalistów oraz prawidłowe użytkowanie i konserwacja instalacji klimatyzacyjnych, to podstawa długotrwałej oraz bezpiecznej eksploatacji tego typu urządzeń.