ciągnik rolniczy
26 marca 2020

Kategoria:
Inne

Moc ciągnika rolniczego. Na co wpływa, jaka powinna być?

Zakup nowej maszyny rolniczej wiąże się z dużą inwestycją, która może pociągać za sobą kolejne. Dlatego też przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu i marki ciągnika należy rozważyć kilka bardzo ważnych kwestii. Jedną z nich jest moc silnika nowego pojazdu, która zależy od potencjału produkcyjnego gospodarstwa.

Moc silnika za przewodnika

Jak mówią wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie marki Kubota przez Martin & Jacob, aż 91,2% rolników w Polsce za najważniejszy parametr techniczny nowego ciągnika uważa jego moc. A zatem musi ona odgrywać ogromną rolę. Jak to wygląda w praktyce?

Aby rezultat prac był zgodny z oczekiwaniami, ciągnik rolniczy powinien wyróżniać się właściwą mocą, a inne maszyny i narzędzia wykorzystywane razem z nim, muszą być dobierane z jej szczególnym uwzględnieniem. Takie działanie pozwoli bowiem na przeprowadzenie planowanych czynności w zakładanym czasie i – co równie istotne – odpowiednio do wymagań uprawianych roślin. 

Jednym słowem moc silnika nowego pojazdu musi osiągać taką wartość, jaka będzie w stanie zagwarantować adekwatną do potrzeb siłę uciągu oraz będzie skorelowana z mocą pozostałych narzędzi, wchodzących w skład wyposażenia gospodarstwa.

Zapotrzebowanie na moc

Najwięcej mocy potrzeba tam, gdzie ciągnik z towarzyszącymi mu maszynami i narzędziami wykorzystywany jest do uprawy na obszarach, na których podłoże stawia większy opór z uwagi na wysoką zwięzłość gleby. Najkorzystniejszy wybór zaś zakłada kupno pojazdu wyposażonego w silnik, zapewniający wykorzystanie jego mocy na poziomie mieszczącym się w przedziale 85-90%. Takie obciążenie umożliwia bowiem zużycia paliwa na minimalnym poziomie.

Niekiedy jednak trudno uzyskać taki wynik. Dlatego w przypadku dużych gospodarstw rolnych warto rozważyć zakup np. dwóch ciągników o różnej mocy. Wówczas pojazd o większej mocy z powodzeniem może służyć do prac przy uprawie i jako napęd np. do sieczkarni. Maszyna o mniejszej mocy z kolei sprawdzi się we współpracy z innymi, mającymi mniejsze zapotrzebowanie na moc silnika narzędziami – podpowiada nasz rozmówca z firmy KAGRO, oferującej sprzedaż maszyn rolniczych.

Współczesne ciągniki rolnicze

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych marek i modeli maszyn rolniczych. Niemal wszystkie cechuje korzystny stosunek mocy, ceny i wydajności. Dobrym przykładem mogą być tutaj modele ciągników Versatile MFWD zasilane przez silniki Cummmins QSL9.