11 marca 2019

Kategoria:
Inne

Mobilne miasteczko ruchu drogowego. Co to takiego?

Przygotowanie dziecka do uczestnictwa w ruchu drogowym jest zadaniem każdego rodzica i placówki wychowawczej. W miastach szkoły korzystają ze stacjonarnych miasteczek ruchu drogowego. Wyprawa do nich jednak jest czasochłonna i wymaga dobrej organizacji. Zanim uczniowie trafią do takiej placówki, mogą skorzystać z własnej pomocy edukacyjnej, jaką jest miasteczko mobilne.

Dlaczego nauka zasad ruchu drogowego jest ważna?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta i oczywista. Wystarczy przypomnieć sobie ostatnie spotkanie na przejściu dla pieszych, przez które dorosły przeprowadzał kilkulatka. Brak wyobraźni, który wynika z wieku dziecka i jego bardzo skromnych doświadczeń życiowych sprawia, że wystarczy jeden impuls, a maluch wejdzie wprost pod koła samochodu. Pomimo bardzo starannego nadzoru rodzice nigdy nie mają pewności, że ich pociecha nie znajdzie się w miejscu, w którym nie powinna przebywać. Wypracowanie odpowiednich nawyków może w takiej sytuacji uchronić ją przed poważnymi konsekwencjami. Nieco innych zasad powinny się uczyć dzieci w dużych miastach, a innych te, które idą do szkoły szosą. Warto jednak zaznajomić je ze wszystkimi regułami, które przydadzą się nie tylko podczas spaceru, ale i jazdy na rowerze, a później – w czasie starań
o prawo jazdy.

Pomoc edukacyjna dla uczniów i przedszkolaków

Mobilne miasteczko ruchu drogowego, które oferuje firma Euroblask z Andrychowa, to idealna pomoc dydaktyczna do nauki podstawowych zasad poruszania się po drodze. Jej atutem jest możliwość przenoszenia i rozkładania w dowolnym miejscu, na utwardzonym podłożu. Dzięki temu świetnie sprawdzi się na boisku szkolnym, w sali gimnastycznej, ale również podczas wyjazdu na zieloną szkołę czy imprezy okolicznościowej. Miasteczko może być również wykorzystywane w przedszkolach, w których najstarsze dzieci będą ćwiczyć uporządkowane spacerowanie po alejkach i zatrzymywanie się pod sygnalizacją świetlną. To nie tylko poznawanie przepisów, ale również trening dyscypliny, który przygotowuje do spaceru po osiedlu czy pierwszej dłuższej wyprawy do teatru.

Jezdnie, znaki, sygnalizacja – jak na ulicy

Mobilne miasteczko ruchu drogowego pozwala stworzyć doskonałą imitację fragmentu przestrzeni miejskiej. W zestawie znajdują się gumowe maty z nadrukami, które imitują jezdnie, pasy na przejściu dla pieszych czy rondo. Wytrzymały materiał sprzyja chodzeniu po nim, a także jeździe na rowerze czy motorowerze. Uzupełnieniem zestawu są znaki drogowe i sygnalizatory świetlne dostosowanie rozmiarami do dziecięcych możliwości percepcji. Miasteczko może być rozłożone zarówno na wolnym powietrzu, jak i w pomieszczeniu. Dlatego jest idealną pomocą na lekcje wychowania fizycznego, godziny wychowawcze czy też na zawody lub konkurs. Mobilne miasteczka są przystosowane zarówno do nauki dzieci w szkole podstawowej, jak i dla maluchów. Wersja mini dla przedszkolaków zawiera też elementy dodatkowe, takie jak gwizdek czy czapka policjanta.