21 maja 2020

Kategoria:
Inne

Mini żurawie i ich wszechstronne zastosowanie.

Mini żuraw (mini dźwig) to nowoczesny typ dźwignicy, który łączy w sobie zalety dużych dźwigów budowlanych i podnośników samojezdnych. Mimo kompaktowej budowy, maszyny tego rodzaju zaskakują możliwościami udźwigu oraz wysięgiem. Nieduże – zmieszczą się w najbardziej niedostępnych miejscach; zwrotne i stabilne – zapewniają wysokie bezpieczeństwo bez względu na sposób oraz miejsce wykorzystania. 

Mini dźwigi budowlane dostępne są jako żurawie-pająki i małe dźwigi gąsienicowe typu pick & carry. Maszyny różnią się od siebie konstrukcją, a co za tym idzie – również możliwościami. Żurawie-pająki przeznaczone są do pracy w miejscu posadowienia, gdzie stabilność zapewnia im precyzyjne rozstawienie podpór. Z kolei mini żurawie gąsienicowe mogą przemieszczać się z ciężkimi ładunkami.

Mini dźwigi podczas prac budowlanych i montażowych

Jako pierwsze na polskim rynku zawitały mini żurawie typu pająk, sprowadzone z Japonii w pierwszej dekadzie bieżącego stulecia. Pomysł na ściągnięcie małych żurawi budowlanych Maeda do kraju pojawił się w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie branży budowlanej na wydajne podnośniki, których można by było używać nawet w ciasnych, najbardziej niedostępnych miejscach – opowiada nasz rozmówca z firmy MINI ŻURAWIE Paweł Michalczewski.

Mini dźwigi Maeda rzeczywiście wypełniły pewną lukę na rynku maszyn budowlanych. Są to pierwsze tak mocne podnośniki, których można używać również od wewnątrz budynków na ich wyższych piętrach, a nawet z poziomu dachu. Ze względu na niewielką masę, mini dźwig bez trudu można transportować za pomocą windy i bezpiecznie używać na stropach. Niewielkie rozmiary złożonego żurawia umożliwiają przeprowadzenie go przez drzwi o standardowej szerokości. W praktyce mini żurawie wykorzystywane są przede wszystkim do prac szklarskich i montażu fasad w wielokondygnacyjnych budynkach. Dzięki udźwigowi dochodzącemu kilku ton, wysokiej precyzji i nowoczesnemu osprzętowi, mini dźwig znacznie przyspiesza montaż wielkopowierzchniowych szyb oraz paneli, ograniczając przy tym ryzyko ich uszkodzenia.

Mini żurawie w zastosowaniach przemysłowych

Podczas gdy pająki używane są głównie podczas robót budowlanych, minipikery znalazły jeszcze jedną ważną grupę odbiorców. Małe żurawie z funkcją podnieś i jedź doskonale sprawdzają się jako urządzenia transportu bliskiego, w związku z czym coraz częściej możemy spotkać je w zakładach produkcyjnych, hutach, stoczniach, a także magazynach hurtowni i firm zajmujących się szeroko rozumianą spedycją. Ponieważ żurawie Maeda standardowo wyposażone są w systemy bezpieczeństwa zapobiegające m.in. zderzeniom z obiektami znajdującymi się w pobliżu, te małe i zwrotne maszyny doskonale radzą sobie w ciasnych alejkach magazynów wysokiego składowania. 

Powyżej wspomnieliśmy o kilku najważniejszych obszarach wykorzystania mini żurawi, jednak katalog możliwości zastosowania tych maszyn jest znacznie szerszy. Z usługi wynajmu mini dźwigów chętnie korzystają firmy przeprowadzkowe i prywatni klienci, gdy zachodzi potrzeba przeniesienia na niewielką odległość wielkogabarytowych elementów wyposażenia. Mini żurawie są również pomocne podczas prac konserwatorskich w obiektach zabytkowych, gdzie użycie nieodpowiedniego sprzętu groziłoby zniszczeniem cennych eksponatów.