zwalczanie-gryzoni
13 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Metody zwalczania gryzoni

Gryzonie nie są mile widziane, szczególnie w gospodarstwach rolnych, magazynach czy halach, w których przetwarzana i magazynowana jest żywność. Niestety, właśnie te miejsca są szczególnie narażone na pojawienie się nieproszonych gości: szczurów, myszy, nornic. Skutecznymi metodami zwalczania gryzoni dysponują wyspecjalizowane firmy oferujące deratyzację. Jak one pracują?

W jakich warunkach pojawiają się gryzonie? Zapobieganie pojawieniu się gryzoni

Gryzonie nie pojawiają się wszędzie. Aby miejsce je przyciągało, musi spełniać kilka warunków. Myszy i szczury szukają przede wszystkim pożywienia, wody i schronienia, a także ciepła. Dlatego raczej nie zadomowią się w hucie, ale skład zboża będzie dla nich wręcz wymarzonym domem.

Ze szkodnikami można walczyć, zanim jeszcze się pojawią. Wystarczy przedsięwziąć odpowiednie środki, które zapobiegną mysiej inwazji. Przede wszystkim trzeba w miarę możliwości ograniczyć zwierzętom dostęp do pożywienia, wody i kryjówek. Pożywienie powinno być szczelnie zamknięte i przechowywane pod kluczem, w pewnym oddaleniu od ścian i nie bezpośrednio na podłożu (np. na półkach czy paletach). Teren powinien być pozbawiony elementów, które mogłyby służyć gryzoniom jako kryjówki. Do takich zaliczają się np. złom, stare deski. Wokół budynków warto stworzyć metrowy pas pozbawiony zieleni, wysypany żwirem.

Te metody mogą znacznie ograniczyć liczbę szkodników grasujących po naszym terenie, jednak ich nie wyeliminują. Myszy radzą sobie nawet z niewielką ilością pożywienia. Jeżeli więc już się pojawiły, trzeba skorzystać z pomocy firmy oferującej deratyzację, np. Bogel z Wrocławia.

Na czym polega profesjonalne zwalczanie gryzoni?

Do najskuteczniejszych sposobów walki z gryzoniami zaliczają się metody chemiczne. Polegają one na zastosowaniu preparatów, które powodują śmierć intruza. Środki stosowane do deratyzacji różnią się substancjami czynnymi. Wszystkie one wywołują zamierzony efekt, ale różnią się stopniem bezpieczeństwa stosowania w odniesieniu do człowieka. Trutki na gryzonie powinny być dostosowane do przeznaczenia obiektu, w którym są one zwalczane, a także do tego, w jakiej dokładnie części budynku zalęgły się myszy czy szczury. Preparaty deratyzacyjne mogą zawierać m.in.:

  • fosforek cynku,
  • warfarynę,
  • brodifakum,
  • bromadiolone.

Substancje te różnią się zasadą i czasem działania. Dobiera się je do liczebności populacji gryzoni. Te o łagodniejszy wydłużonym działaniu można stosować dodatkowo po intensywnej deratyzacji, a także prewencyjnie.

Trutki na gryzonie mają postać granulek, past i bloczków woskowych. Służą do zatruwania podłożonego zwierzętom pokarmu, można też umieszczać je w mysich i szczurzych norach.