21 września 2017

Kategoria:
Inne

Metody zastosowania żwirków kwarcowych

Żwir kwarcowy jest okruchową skałą osadową o luźnej postaci i średnicy większej, niż 2 mm. Składa się w zasadzie wyłącznie z minerałów kwarcu. Co istotne, żwirek kwarcowy nie zmienia parametrów wody, toteż można stosować go w filtracji. Przedstawiamy różne metody zastosowania żwirków kwarcowych.

Żwirki kwarcowe w filtracji

Żwirki kwarcowe, tak jak i piaski, znajdują swoje zastosowanie głównie w różnego rodzaju oczyszczalniach ścieków.

Żwiry kwarcowe filtracyjne odznaczają się wysoką odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, dlatego umożliwiają przez długi czas eksploatowanie tego kruszywa w procesie filtracyjnym. Produkowane w naszej firmie piaski i żwiry filtracyjne charakteryzują się wysoką zawartością krzemionki, a mianowicie powyżej 97%, oraz małą zawartością tlenku wapniowego i magnezowego, jak również aktywnego żelaza, związków siarki i zanieczyszczeń organicznych – wyjaśnia nasz rozmówca, reprezentujący firmę Sandmix.

Warto wiedzieć, że do produkcji piasków i żwirów wykorzystywanych w procesie uzdatniania wody pitnej, trzeba spełniać określone normy gwarantujące wysoką jakość.

Zastosowanie żwirków kwarcowych filtracyjnych

Kwarcowy żwirek filtrujący stosuje się do:

  • filtrowania wody,
  • przygotowania wody pitnej,
  • budowy studni,
  • oczyszczania ścieków w oczyszczalni,
  • przygotowania wody do basenów i zbiorników pływackich.

Co więcej, ze względu na swoje właściwości, żwirek i piasek kwarcowy stosuje się także do tworzenia wyrobów ogniotrwałych i tworzyw wypełniających, w tym powłok, lakierów, farb, fug, klejów i mas szpachlowych. Używa się ich także jako dodatków do zapraw suchych, do tynków oraz jastrychów.

Właściwości dekoracyjne

Żwirek kwarcowy świetnie sprawdza się także w różnego rodzaju pracach budowlanych i dekoracyjnych, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Z jego pomocą można wspaniale ozdobić ogródki, klomby oraz alejki. Ponadto, wierzchnia warstwa żwirku jaka pokrywa ziemię zapobiega wyrastaniu trawy i chwastów. Dzięki temu miejsce przeznaczone do odpoczynku nie będzie porośnięte roślinnością.

Innym zastosowaniem dekoracyjnym żwirku kwarcowego jest stosowanie go jako podłoża do akwarium, które doskonale podkreśla naturalne kolory roślin i pływających ryb.

Podsumowując, żwirki kwarcowe można wykorzystywać na różne sposoby, a ich właściwości czynią je bardzo cennymi materiałami.