10 lutego 2017

Kategoria:
Inne

Metody zastosowania piasku w budownictwie

Trudno wyobrazić sobie rzecz równie pospolitą, co piasek. Tymczasem większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że ten z pozoru zwyczajny, żółtawy pył jest jednym z najcenniejszych surowców na świecie. To dzięki niemu możliwe jest budowanie miast, które w ostatnich latach bardzo intensywnie się rozrastają, by pomieścić jak największą część ludności. Do czego wykorzystywany jest piasek?

Beton

Beton jest jednym z podstawowych tworzyw wykorzystywanych w budownictwie. Wytwarza się go z trzech składników: wody, cementu (czyli spoiwa) oraz kruszywa – jednym z rodzajów kruszyw stosowanych do produkcji betonu może być właśnie piasek. Masa betonowa może być wzbogacana również różnymi dodatkami i domieszkami, w zależności od tego, jaki efekt jest pożądany. Beton wykorzystywany jest w niemal każdym rodzaju budownictwa. Używa się go do wykonania fundamentów, nawierzchni drogowych, rozmaitych elementów konstrukcyjnych oraz dekoracyjnych.

Zaprawy murarskie

Również bardzo powszechnie stosowane, jednak przede wszystkim przy budowie obiektów murowanych. Wykorzystywane są w kilku celach, między innymi do trwałego łączenia ze sobą poszczególnych elementów konstrukcyjnych, np. cegieł w murze, ochrony tych elementów przed wpływem czynników zewnętrznych, tworzenia jednolitej powierzchni ścian, wypełnianie ubytków i uszczelniania konstrukcji. Z zaprawa wytwarza się również pojedyncze elementy i wyroby budowlane.

Szkło

Piasek kwarcowy jest niezbędnym surowcem w produkcji szkła, z którego następnie wytwarza się szyby okien oraz drzwi. We współczesnej architekturze szkło odgrywa niezwykle istotną rolę – wykorzystuje się je obecnie przy budowie nowoczesnych szklanych biurowców i obiektów użytku publicznego, powoli jednak zauważa się coraz większe wykorzystanie szkła również w budowie obiektów mieszkalnych. Poza piaskiem w skład tzw. zestawu szklarskiego wchodzą węglan sodu i węglan wapnia – w zależności od potrzeb dodaje się do niego również innego dodatki. Mieszanka jest podgrzewana w temperaturze około 1500 stopni, do momentu uzyskania półpłynnej masy, która nadaje się do formowania ręcznego lub do walcowania w tafle.

Suszarnia piasku Anmar jest jednym z najbardziej uznanych dostawców piasku dla budownictwa na polskim rynku.