3 listopada 2017

Kategoria:
Inne

Metody zastosowania folii stretch

Czym jest folia stretch

Folią stretch nazywamy rozciągliwy materiał, wytwarzany z tworzyw sztucznych takich jak polietylen, kopolimer, polipropylen oraz fluoropolimery. Produkcja folii może przebiegać na dwa sposoby: poprzez rozdmuch (blown) oraz wylew maszynowy (cast). Należy jednak pamiętać, że każda z tych metod daje inne rezultaty w kwestii grubości ostatecznego produktu, jego odporności na przebicia czy rozciągliwości.

Poprzez rozdmuch można uzyskać folię o wyższe jakości i mocniejszą, jednak proces ten trwa dłużej, co odbija się na cenie folii – wyjaśnia przedstawiciel sklepu internetowego Zapakujemy.plZ kolei folia uzyskana z wylewu maszynowego jest bardziej rozciągliwa i przez to pewnego stopnia bardziej odporna na przebicia i rozerwanie, jest produkcja jest prostsza i jednocześnie tańsza.

Jakie są zalety folii stretch?

Folia typu stretch charakteryzuje się wieloma właściwościami, które czynią z niej znakomite tworzywo do pakowania – zarówno towarów takich jak żywność, jak i materiały budowlanej. Do cech tych należy przede wszystkich:

  • Elastyczność – dzięki niej można folię dostosować do każdego kształtu
  • Wysoka wytrzymałość – wytrzymałość opakowania foliowego wzrasta wraz z ilością zastosowanych warstw folii
  • Nieprzepuszczalność wody i zanieczyszczeń
  • Wysoka przyczepność
  • Nietoksyczność – dzięki czemu można ją stosować do produktów przeznaczonych do kontaktu z ludzkim organizmem
  • Niska cena
  • Różnorodność – folia stretch może być przezroczysta lub kolorowa, w zależności od tego znajduje ona inne zastosowanie (przezroczysta stosowana jest, gdy zachodzi potrzeba wizualnej identyfikacji produktów – kolorowe stosowane są, by zabezpieczyć towar przed promieniowanie słonecznym czy po prostu ukryć, co znajduje się pod warstwą folii)

Zastosowanie folii stretch

Jak zostało powiedziane, folia stretch znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Używana jest między innymi:

  • W gospodarstwach domowych – przede wszystkim do pakowania produktów spożywczych, w celu chronienia ich przed wilgocią i zanieczyszczeniem
  • W zakładach produkcyjnych z praktycznie każdej branży – do przygotowania towarów do transportu.
  • W transporcie i magazynowaniu – może być używana zarówno do pakowania pojedynczych produktów, jak i całych palet. Owinięcie palety towaru folią stretch zabezpiecza znajdujące się na niej produkty przed uszkodzeniami, powstającymi np. w wyniku niekontrolowanych przemieszczeń.