18 września 2017

Kategoria:
Inne

Metody zastosowania druku 3D w jubilerstwie

Druk 3D to rewolucyjna technologia, która od pewnego czasu diametralnie zmienia oblicze wielu dziedzin. Jedną z nich jest jubilerstwo, gdzie przełom na podobną skalę nie miał miejsca od dziesięcioleci i gdzie zarazem zakres dostępnych dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu możliwości jest wyjątkowo szeroki. Nowe praktyczne zastosowania druku 3D w wyrobie biżuterii powstają niemalże każdego dnia.

Przeciętnemu człowiekowi, który słyszał kiedyś o drukarkach 3D, mogłoby przyjść do głowy, że wytwarzanie pierścionków, bransolet i naszyjników z użyciem tego narzędzia polega po prostu na drukowaniu ich ze złota, srebra oraz innych metali (jak np. stal, tytan, mosiądz). O ile jednak z technicznego punktu widzenia jest to możliwe, o tyle w tej chwili proces ten jest obecnie tak drogi, że właściwie nieopłacalny.

Połączenie tradycji i nowoczesności

O wiele bardziej rozpowszechnioną metodą zastosowania druku 3D w jubilerstwie jest połączenie tej technologii z tradycyjnymi sposobami wyrobu biżuterii, takimi jak chociażby metoda wosku traconego. Jest ona znana już od starożytności, a polega na wykonaniu woskowego modelu, który następnie oklejany jest ogniotrwałą masą. Gdy tak utworzona forma stwardnieje, wlewa się do niej płynny metal, usunąwszy uprzednio rozgrzany, rozpuszczony wosk, który można później ponownie wykorzystać. Kiedy metal zastyga, formę rozbija się, a wyciągnięty ze środka przedmiot poddaje szlifowaniu.

Maleńkie woskowe rzeźby „prototypów” biżuterii przez stulecia wykonywano ręcznie. Teraz mogą być drukowane w technologii 3D, co pozwala na osiągnięcie o wiele bardziej skomplikowanych form, jednocześnie niwelując ryzyko zapadnięcia się woskowego modelu w miejscach, w których ilość wosku została odmierzona zbyt mało precyzyjnie, by utrzymać całą konstrukcję. W wielu przypadkach niepotrzebne jest również ostateczne szlifowanie, o którym wspomniano wcześniej, jako że specjalistyczne masy do tworzenia form oraz możliwość precyzyjnego druku idealnie wykończonych zgodnie z założeniami powierzchni pozwalają na pominięcie tego etapu.

Projektowanie

Kluczowy jest za to etap projektowania obiektu jubilerskiego. Jak tłumaczy przedstawiciel specjalizującej się w usługach z zakresu drukowania 3D firmy 3D Phoenix, wszystko odbywa się przy użyciu specjalnego oprogramowania, które pozwala zapisywać i modyfikować tworzone wirtualne modele, a także tworzyć ich dokładne wizualizacje, dzięki czemu klient ma możliwość zgłaszania ewentualnych zastrzeżeń i propozycji zmian, zanim niepotrzebnie zostanie zużyta jakakolwiek ilość materiału docelowego.

Różnorodność materiałów

Nie musi to wcale być zresztą metal. Drukarki 3D wykorzystywane w jubilerstwie pracują również ze specjalnego rodzaju ceramiką, poliamidem, alumidem (mieszanką poliamidu z aluminium), „gumowym plastikiem” albo włóknami węglowymi. Wciąż opracowywane są kolejne materiały, które będą mogły zostać użyte do tworzenia efektownej, nowoczesnej biżuterii. Najbardziej zaawansowana technologia druku 3D pozwala na zespolenie różnych surowców już na etapie drukowania przedmiotu, cały proces jego produkcji jest zatem jeszcze szybszy, jako że nie trzeba wytwarzać najpierw poszczególnych, wykonanych z różnych materiałów elementów, aby dopiero potem je ze sobą połączyć.