11 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Metody zabezpieczania antykorozyjnego hal stalowych

Hale budowane ze stalowych prefabrykatów montowanych ze sobą przy pomocy atestowanych połączeń śrubowych to inwestycje, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców z różnych branż. Hale stalowe to przede wszystkim magazyny, warsztaty, hangary i garaże, ale też obiekty, w których odbywa się produkcja różnego rodzaju towarów. Hale stalowe mogą zostać też zagospodarowane jako przestrzeń biurowa. Metody zabezpieczenia konstrukcji hali stalowej przed korozją powinny być uwzględniane już na etapie projektowania. Co warto wiedzieć o zabezpieczaniu antykorozyjnym stali?

Malowanie konstrukcji farbami epoksydowo-poliuretanowymi

Właściwe zabezpieczenie konstrukcji stalowej przed korozją odpowiada za trwałość i wytrzymałość obiektu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań do wykonywania zabezpieczeń antykorozyjnych jest malowanie poszczególnych elementów konstrukcji farbami epoksydowo-poliuretanowymi. Przed przystąpieniem do malowania powierzchnia stalowych elementów powinna zostać oczyszczona metodą strumieniowo-ścierną. Obowiązująca w Polsce norma PN-EN ISO 8501-1:2008 ustala szereg stopni przygotowania powierzchni stali (a także stopni skorodowania powierzchni). Norma wskazuje, że metody obróbki strumieniowo-ściernej mogą być stosowane na stali walcowanej na zimno, jak i walcowanej na gorąco. Jak mówi nam przedstawiciel producenta hal stalowych – firmy Profix z Krakowa, w przypadku farb epoksydowo-poliuretanowych powłoka ochronna powinna mieć jednolitą grubość – wg standardu jest to 1201 µm. Grubość powłoki może być inna – ustalona indywidualnie – podobnie jak kolorystyka. W standardzie to kolor szary (7035) lub biały (9010), gdzie numery pochodzą ze wzornika RAL. Inwestor może wybrać inne kolory.

Cynkowanie ogniowe metodą zanurzeniową

Alternatywny sposób zabezpieczania antykorozyjnego hal stalowych jest cynkowanie ogniowe metodą zanurzeniową elementów konstrukcji. Cynkowanie to powinno się odbywać zgodnie z normą DIN EN ISO 1461. To norma, która mówi o wymaganiach i metodach badań związanych z powłokami antykorozyjnymi po cynkowaniu stali i żeliwa. Norma wskazuje także informacje dotyczące naprawy miejsc niepokrytych powłoką lub wadliwych, omawia też odporność korozyjną powłok. Cynkowanie metodą zanurzeniową to droższe rozwiązanie, niż wykorzystanie farb epoksydowo-poliuretanowych, jednak wybierając tę technologię, możemy liczyć na dłuższy okres gwarancji konstrukcji. Jeśli więc możemy sobie pozwolić na taką inwestycję – warto się na nią zdecydować, by hala w doskonałym stanie mogła nam służyć latami.