16 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Metody uszczelniania tarasów

Tarasy nieustannie są narażone na destrukcyjne czynniki – w tym promieniowanie UV, wilgoć, a nawet kwaśne deszcze. Dlatego tak ważne jest ich uszczelnienie. Zapobiega ono szkodliwej wilgoci, która jest głównym powodem powstawania zacieków i pleśni. Konsekwencji ich obecności jest mnóstwo. Czy wiesz, że najczęstszą przyczyną astmy są właśnie grzyby? Po co narażać swój obiekt, a nawet zdrowie, jeśli możesz postawić na solidne uszczelnienie?

Najskuteczniejsze metody uszczelniania tarasów – membrana PCV

W dzisiejszych czasach prym wiodą innowacyjne metody uszczelniania, które są także korzystne finansowo. Pierwszą jest wykorzystanie technologii membran PCV. Świetnie się nadają do jednowarstwowej izolacji dachów, a pierwsze produkty tego rodzaju wykorzystywano już w latach 60.

Membrany są zazwyczaj wykonywane z polichlorku winylu, gdyż PVC to w około 60% chlor, więc nie ma w składzie zbyt wielu olejów. Ponadto nie zawiera on szkodliwych pierwiastków – w tym ołowiu i metali ciężkich. Jako że PVC nie jest łatwopalnym materiałem, przemawiają za nim też kwestie bezpieczeństwa. Nie da się również ukryć, że solidne stabilizatory i plastyfikatory jeszcze bardziej wzmacniają membrany. Uszczelnianie tarasu tego typu jest bardzo wydajne, tym bardziej że da się je jeszcze bardziej utrwalić z pomocą włókna szklanego lub tkaniny poliestrowej.

Główną zaletą uszczelniania za pomocą membrany z PVC jest efekt tzw. oddychającego tarasu. Cechą charakterystyczną membrany jest paroprzepuszczalność, która zapewnia odparowywanie wilgoci ze stropu i z przestrzeni pomiędzy izolacjami termicznymi.

Membrana EPDM                        

Drugą metodą uszczelniania jest nowoczesna hydroizolacja z wykorzystaniem certyfikowanych membran EPDM. EPDM jest to syntetyczny kauczuk (guma). Należy do grupy elastomerów. Jego nazwa pochodzi od angielskiej nazwy głównego składnika membrany – etyleno-propyleno-dienowego-monomeru. EPDM został uznany za najlepsze izolacyjne tworzywo na świecie. Jego wysoka elastyczność i sprężystość sprawiają, że dopasowuje się do każdych warunków, a odporność chemiczna nawet na kwaśne deszcze gwarantuje stuprocentowe bezpieczeństwo. Szczególną popularnością cieszą się produkty urozmaicone przez polimery.

Jak mówi specjalista z firmy Szczelny Taras:

Zarówno membrana PCV, jak i membrana EPDM są produktami nowoczesnymi, w pełni odpowiadającymi standardom współczesnego budownictwa. Zabezpieczony przy ich pomocy taras można wykończyć zarówno betonem, jak i drewnem, kompozytem na legarach czy dekoracyjnym kamieniem lub żwirem.

Nie należy bagatelizować problemu nieszczelnego tarasu. Przeciekanie ma wpływ na korozję elementów konstrukcyjnych i pękanie betonu, czego konsekwencją może być osłabienie całej konstrukcji.