15 marca 2019

Kategoria:
Inne

Metody obróbki szkła

Szkło zabezpiecza budynek przed hałasem, zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz umożliwia nasłonecznienie pomieszczeń. Wykorzystywane jest do budowy elewacji, okien, drzwi, balustrad czy kabin prysznicowych. Po odpowiedniej obróbce szkła możemy je wykorzystać w meblarstwie. Aby sprostać wymaganiom klientów, dotyczących wyglądu, kształtu i wytrzymałości, szkło musi być poddane obróbce.

Szlifowanie szkła

To proces, który polega na obróbce krawędzi, która pozbawia brzegi tafli szklanej nierówności oraz ostrości. Ma to wpływ na estetykę oraz bezpieczeństwo przy bezpośrednim kontakcie z szybą. Wyróżniamy kilka rodzajów szlifów, m.in. trapezowy, ukosowany, OG, c-kant. Pozwala to na efektowną formę prezentacji szklanych powierzchni takich jak blaty czy półki. Tak obrobione szkło najczęściej stanowi element dekoracyjny mebli i innych artykułów wyposażenia wnętrz.

Fazowanie szkła

To kolejna metoda obróbki szkła. Fazowane mogą być wszystkie rodzaje szkła tj. lustra, przeszklenia drzwi, szklane blaty, półki i inne szkła ornamentowe czy bezbarwne. W wyniku procesu fazowania następuje załamanie powierzchni szkła, dzięki czemu osiągamy niezwykły i przykuwający uwagę rezultat wizualny. Płaszczyzna załamująca światło na szlifie fazy wykończona wysokiej jakości polerem nadaje elementom szklanym stylowy i estetyczny wygląd.

Piaskowanie szkła

To technika zdobienia szkła ciesząca się dużą popularnością. Piaskowanie polega na obróbce powierzchni szkła za pomocą strumienia piasku pod wysokim ciśnieniem, czego skutkiem jest usunięcie wierzchniej warstwy i widoczne zmatowienie. Matować możemy całą powierzchnię szkła lub jej część. Piaskowanie pozwala na tworzenie dowolnych wzorów, zarówno tych prostych jak i bardziej skomplikowanych. Szkło piaskowane wygląda bardzo subtelnie i delikatnie. Możemy dzięki temu uzyskać efekt matowej szyby z przezroczystą aplikacją, lub na odwrót. Często wykorzystuje się ją do kabin i parawanów prysznicowych,  drzwi, półek, blatów czy mebli. Matowe szkło jest łatwe do czyszczenia i można aplikować na nim dowolne wzornictwo.

Grawerowanie szkła

Dzięki urządzeniu do grawerowania laserowego CO2 możemy grawerować materiały płaskie takie jak lustra, szklane blaty, szkła okienne, jak i elementy o wypukłych kształtach, np. kieliszki, szklanki, butelki i inne. Proces grawerowania szkła polega na jego zdobieniu, dzięki temu wygląda bardzo efektownie i interesująco – dowiadujemy się w rozmowie z ekspertem z firmy Glass-Serwis, która jest jednym z czołowych producentów maszyn i urządzeń do obróbki szkła.

Grawerowane wzory wpasują się we wszelkiego rodzaju ściany działowe, lustra czy szklane blaty. Tańsze szkło jest łatwiejsze do grawerowania przez to, że ma bardziej jednolitą strukturę i mniejszą zawartość ołowiu niż droższe szkło dmuchane czy kryształowe.