malowanie-drewna
7 maja 2018

Kategoria:
Inne

Metody malowania elementów drewnianych

Surowe drewno to szlachetny materiał, jednak jego wygląd nie każdemu odpowiada, a surowiec pozostawiony bez zabezpieczenia szybko ulega wpływowi wilgoci, szkodników i brudu. Jakie są metody malowania elementów drewnianych, które znajdują zastosowanie w wykańczaniu wnętrz? Przyjrzyjmy się dwóm sposobom. Pierwszym będzie zanurzanie, a drugim lakierowanie natryskowe.

Lakierowanie barwne elementów drewnianych

Sprzęty i elementy drewniane są w naszych domach, miejscach pracy i wszystkich innych wnętrzach. Meble, stolarka okienna i drzwiowa, podłogi, listwy przypodłogowe czy futryny – wszystkie one mogą być wykonywane z różnego rodzaju drewna oraz materiałów opartych na drewnie. Aby zapewnić im wieloletnią trwałość, a także nadać atrakcyjny wygląd, pokrywa się je różnymi materiałami. Jednym z nich jest lakier bezbarwny lub barwny.

Lakierowanie to sposób na nadanie drewnu pięknego wyglądu – mówi specjalista z Presige Decor. – Pozwala uzyskać przezroczystą lśniącą powłokę dekoracyjno-ochronną albo nadać pożądany kolor, który utrzyma się długi czas, a jednocześnie zabezpieczy drewno przed wilgocią i ułatwi pielęgnację oraz konserwację. Szeroka paleta barw lakierów do drewna daje dużą swobodę w aranżowaniu wnętrz.

Lakierowanie drewna na potrzeby produkcji odbywa się inaczej niż w warunkach domowych. Metodą, która pozwala na uzyskanie cienkiej i równej warstwy, a przy tym całkowite wykorzystanie lakieru, jest zanurzanie. Polega na tym, że lakierowany element umieszcza się w kąpieli wodnej. Na powierzchni znajduje się warstwa lakieru, która równomiernie osiada na powierzchni drewna podczas wyciągania go. Lakierowanie pozwala uzyskać dowolny kolor z palety RAL.

Natryskowe malowanie drewna

Drugim sposobem na uzyskanie pięknej, jednorodnej i bardzo cienkiej oraz ściśle przylegającej warstwy koloru na powierzchni drewna (np. wspomnianych listew przypodłogowych) jest malowanie i lakierowanie natryskowe. W tej metodzie wykorzystuje się lakiery przystosowane do nakładania natryskowego. Specjalne pistolety rozpylają cząsteczki lakieru. Osiadają one na malowanym elemencie. Rozpylanie zapewnia gładkość powierzchni i równomierne pokrycie.

Warto wiedzieć, że najbardziej nowoczesną i oszczędną metodą natryskowego malowania drewna jest skorzystanie z lakierowania elektrostatycznego. Naładowane elektrostatycznie cząsteczki lakieru utrzymują się na powierzchni nie przez to, że substancja jest lepka, a następnie zastyga, lecz dlatego, że utrzymują je siły przylegania cząsteczkowego.