20 grudnia 2021

Kategoria:
Inne

Metody hartowania stali

Hartowanie stali to proces, który pozwala podnieść wytrzymałość materiału. Na skutek takiego działania stal może zmienić swoją strukturę i uzyskać nieco inne parametry wytrzymałościowe. Zwykle zmianie ulega odporność na ścieranie oraz twardość stali. Hartowanie przeprowadzane jest zazwyczaj po zakończonej obróbce skrawaniem. Jakie są rodzaje hartowania stali?

Rodzaje hartowania stali

Wyróżnia się cztery podstawowe metody hartowania stali: hartowanie objętościowe, stopniowe, izometryczne oraz powierzchniowe. Pierwsza polega na szybkim chłodzeniu materiału w kąpieli chłodzącej. Efektem tego rodzaju hartowania jest otrzymanie twardych i wytrzymałych elementów ze stali. Technika stopniowa polega na szybkim schłodzeniu stali do chwili, aż temperatura spadnie na tyle, aby wyrównać się na całym przekroju elementu. Pozwala uniknąć naprężeń oraz odkształceń w trakcie hartowania. Hartowanie stali izometryczne polega natomiast na nagrzewaniu przedmiotu, a następnie na jego kąpieli w zimnym płynie. Stal staje się bardziej plastyczna, ciągliwa i trwalsza. Hartowanie powierzchniowe polega natomiast na nagrzaniu powierzchni danego elementu od zewnątrz. Szczególnym rodzajem hartowania jest również hartowanie w atmosferze ochronnej, które wyróżnia się wieloma zaletami.

Charakterystyka hartowania stali w atmosferze ochronnej

Parametry stali, która pracuje w trudnych warunkach, w wysokiej temperaturze oraz przy dużych siłach tarcia można poprawić dzięki hartowaniu w atmosferze ochronnej. Proces ten wydłuża okres pracy elementu oraz całego urządzenia. Atmosfera zostaje dostarczona w postaci specjalnego gazu lub mieszaniny gazów do wnętrza pieca, w którym przebiega hartowanie stali. Stosuje się zwykle wodór, azot oraz argon, które uniemożliwiają niekorzystne dla stali reakcje utleniania i odwęglania. W efekcie powierzchnia hartowanego elementu nie ulega zmianie pod kątem składu chemicznego. Tak profesjonalne hartowanie oferuje m.in. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Głowacki i s-ka, które posiada niezbędny park maszynowe.

Zalety hartowania stali

Hartowanie stali pozwala nadać materiałowi wiele walorów wytrzymałościowych. Na skutek hartowania w stali eliminuje się ryzyko pęknięć i odkształceń, a także można wzmocnić dany obszar materiału. Należy jednak pamiętać, że takie właściwości można uzyskać tylko przy odpowiednio dobranych parametrach hartowania i metody. Właśnie dlatego warto wybierać profesjonalne firmy, które oferują takie działania i posiadają profesjonalny park maszynowy.