elektroizolacja ochronna
28 czerwca 2016

Kategoria:
Inne

Metody elektroizolacji ochronnej

Sprzęt ochronny elektroizolacyjny jest nieodzowny m.in. przy wykonywaniu prac pod napięciem lub w pobliżu rozdzielni i stacji transformatorowej. Co jeszcze warto wiedzieć o metodach elektroizolacji ochronnej? Więcej w tym temacie w naszym artykule.

Sprzęt zasadniczy

Podstawowy sprzęt dielektryczny, czyli elektroizolacyjny zapewnia bezpieczeństwo podczas prac wykonywanych w rozdzielniach i stacjach transformatorowych niskiego, średniego oraz wysokiego napięcia oraz pozwala uniknąć potencjalnych zagrożeń. Wszystkie produkty muszą mieć ważne badania i certyfikaty, dlatego powinny pochodzić od sprawdzonego dostawcy takiego jak firma Konfexim Serwis. Co więc zaliczymy do podstawowego sprzętu elektroizolacyjnego? Po pierwsze, są to drążki izolacyjne zapewniające ochronę przed porażeniem elektrycznym dzięki odizolowaniu pracownika od urządzeń elektroenergetycznych będących pod napięciem.  Kolejnym niezbędnym sprzętem będą wskaźniki napięcia, do tej kategorii możemy zaliczyć m.in. akustyczno-optyczne wskaźniki napięcia przeznaczone do akustycznej i optycznej sygnalizacji napięcia w sieciach prądu przemiennego 50Hz o wybranym zakresie napięcia znamionowego, a także wskaźniki diodowe niskiego napięcia stałego i przemiennego przeznaczone do pomiaru różnych typów zacisków i gniazd zasilania. Nie może zabraknąć również dobrych i bezpiecznych rękawic elektroizolacyjnych wykonanych z wysokogatunkowego lateksu. Ergonomiczne i elastyczne rękawice umożliwiają prace pod określonym w ich parametrach napięciem np. 5kV, 10kV czy 30kV. Do elektroizolacyjnego sprzętu zasadniczego zaliczamy także uchwyty do bezpieczników mocy, dostępne w wersji z rękawem ochronnym lub bez. Dzięki tym akcesoriom można bezpiecznie założyć bądź wyjąć wkładkę bezpiecznikową w pracach pod napięciem. Przydatne okażą się z pewnością chodniki i dywaniki elektroizolacyjne, obuwie ochronne, kaski i hełmy do ochrony głowy, pomosty i kleszcze izolacyjne, uzgadniacze faz oraz haki ewakuacyjne.

Sprzęt pomocniczy

Warto jeszcze wspomnieć o sprzęcie pomocniczym – do tej kategorii zaliczyć możemy m.in. gaśnice do urządzeń energetycznych, lampy i ogrodzenia przenośne, apteczki, drabiny elektroizolacyjne, szafy na sprzęt elektroizolacyjny, tabliczki i instrukcje, zestawy na oparzenia, koce gaśnicze czy wieszaki na uziemiacze.