28 maja 2018

Kategoria:
Inne

Metody druku na odzieży

Nadruki na koszulkach pojawiły się już w latach 60-tych i od tamtego czasu przeszły sporą ewolucję, zarówno pod względem ich funkcji – od czysto dekoracyjnej, aż do reklamowej – jak i technologii wykonania. Obecnie używa się kilku różnych metod do nanoszenia kolorowych obrazków na powierzchnię koszulek. Jakie to metody?

Sitodruk

Sitodruk jest najstarszą z metod malowania szablonowego – wykorzystywana była już w czasach starożytnych w Chinach i Japonii.

– Polega ona na nakładaniu farby na tkaninę z wykorzystaniem odpowiedniego szablonu w postaci siatki – wyjaśnia przedstawiciel firmy LemongrassSiatka przykładana jest do powierzchni tkaniny, a następnie nakładana jest na nią farba. W miejscach prześwitów farba przeciska się i pada na tkaninę. Wykorzystując różne rodzaje szablonów można uzyskiwać wielokolorowe wzory.

Sitodruk to technologia powierzchnie stosowana ze względu na swoją prostotę, a także wysoką rozdzielczość, pełne krycie kolorem, dużą szybkością i wysoką dokładnością druku. Ponadto jest stosunkowo tania i odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz wilgoci. Jedyny minus – przygotowanie siatek, czyli matryc do wykonywania koszulek jest nieopłacalne, jeśli nakład koszulek wynosi mniej niż 50 sztuk.

Termotransfer

Nazywany jest również termonadrukiem. Technika ta polega na nadrukowaniu danego wzoru lub grafiki na specjalnym, pokrytym klejem papierze transferowym, który następnie „wgrzewany” jest w powierzchnie koszulki przy pomocy urządzenia wytwarzającego temperaturę około 150 stopni C. Zaletą tej technologii jest bardzo wysoka, fotograficzna dokładność nadruku oraz duże uproszczenie produkcji koszulek – nadruk wykonany przy użyciu drukarki można nanieść przy użyciu zwykłego żelazka w warunkach domowych. Ponadto jest opłacalny nawet przy niewielkich nakładach. Niestety, jego wadą jest fakt, że gotowy nadruk jest raczej nietrwały i łatwo ulega uszkodzeniu, np. podczas prania.

Nadruk cyfrowy

Pod względem technologii nie różni się niczym od druku cyfrowego stosowanego w domach – mimo to do jego wykonania potrzeba specjalnych urządzeń. Technologia ta pozwala uzyskać wysokiej jakości nadruk, który jest trwały i nie wpływa na „oddychalność” tkaniny.

Haft

Nie jest to do końca technika druku, lecz jest powszechnie wykorzystywana do zdobienia koszulek oraz innych elementów odzieży. Do wykonania haftu używa się gęsto wszywanych w tkaninę nici – niegdyś wykonywane one były ręcznie, obecnie na skalę przemysłową używa się urządzeń sterowanych komputerowo. Najważniejszą zaletą tego rodzaju dekoracji jest jej wysoka trwałość i odporność na spieranie.