WUKO
20 marca 2018

Kategoria:
Inne

Metody czyszczenia kanalizacji

Solidne firmy, które zajmują się czyszczeniem kanalizacji, posiadają urządzenia i samochody zapewniające kompleksową i fachową obsługę systemów kanalizacyjnych. Poza czyszczeniem można dzięki nim dokonywać przeglądów systemów, udrażnianie ich, a także obsługę osadników i separatorów. Najczęściej stosowany sprzęt to samochody WUKO – ssąco-płuczące i ciśnieniowe, a także urządzenia elektromechaniczne, czyli sprężyny elektryczne, samojezdne kamery TV, kamery wpychane do inspekcji pionów i przykanalików, korki pneumatyczne, pakery do napraw bezwykopowych oraz kompresory i agregaty prądotwórcze. Firmy zajmujące się obsługą kanalizacji dysponują również pompami elektrycznymi, inżektorami, specjalnymi wybierakami i elektronarzędziami. W naszym artykule przyjrzymy się dwóm sposobom czyszczenia kanalizacji: metodzie ciśnieniowej oraz metodzie mechanicznej.

Metoda ciśnieniowa

Jak wskazuje nazwa metody, nieczystości kanalizacyjne wypłukiwane są wodą pod wysokim ciśnieniem. To właśnie w tej metodzie wykorzystuje się specjalistyczne samochody WUKO, które pompują wodę pod wysokim ciśnieniem do gumowego węża zakończonego specjalną głowicą. Wąż jest wsuwany do kanału, a silny strumień wody, który z niego wypływa, uderza o ścianki kanału, dzięki czemu zanieczyszczenia się od nich odrywają. Spływają z wodą do studni rewizyjnej, skąd są odpompowywane do beczki samochodu WUKO albo wybierane ręcznie, jeśli w zanieczyszczeniach znajduje się na przykład gruz.

Jest to niezwykle skuteczna i zachwalana metoda, o ile dysponujemy sprzętem wysokiej jakości – mówi nam przedstawiciel firmy AS-EKO Obsługa Przemysłowych Sieci Kanalizacyjnych z Łodzi. Ciśnienie strumienia wody musi być na tyle wysokie, by dokładnie wypłukać osady i oczyścić kanalizację. Ta technika jest stosowana przy kolektorach zewnętrznych, przyłączach, przykanalikach, a także przy rurociągach w magazynach, halach produkcyjnych, czy w piwnicach.

Jeśli użycie samochodu WUKO jest niemożliwe ze względów technicznych, firma może wykorzystać do czyszczenia kanalizacji przenośne urządzenie, które montowane jest na samochodowej przyczepce.

Mechaniczne czyszczenie kanalizacji

W mechanicznych metodach czyszczenia kanalizacji również jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, który jest w stanie przebić się przez powstałe zatory. Wykorzystuje się do tego sprężynowego przepychacza – urządzenie jest wyposażone w sprężynę napędzaną silnikiem. Końcówka sprężyny wysuwa się z bębna do czyszczonego kanału bezpośrednio, dzięki czemu zawsze mamy gwarancję czystej i bezpiecznej pracy. Ta metoda pozwala usunąć z kanalizacji na przykład zabrudzenia tłuszczem, czy korzeni, którymi zarosła instalacja. Na koniec warto wspomnieć o czyszczeniu kanalizacji, która jest wykonana z betonowych rur. Do takich prac używa się sprzęt znany fachowcom od wielu lat – mechaniczne przepychacze kanalizacji na wyciągarkach. Doświadczona firma z pewnością znajdzie odpowiednie rozwiązanie do oczyszczania każdego typu kanalizacji.