pralnie dywanow
4 listopada 2016

Kategoria:
Inne

Metoda „na wskroś” – skuteczny sposób prania dywanów

Piękny dywan może stać się wizytówką każdego pomieszczenia. Istotne jest jednak, aby oprócz posiadania walorów estetycznych pozostawał utrzymany w czystości, co niestety nie jest prostym zadaniem. Drobny piasek, włosy, sierść a przede wszystkim kurz to tylko część zanieczyszczeń, które na co dzień przyjmują nasze dywany. Należy również wspomnieć  o zabrudzeniach powstałych na skutek rozlania kawy czy wina, a nawet załatwienia swojej potrzeby przez domowego pupila. Istnieje wiele sposobów pielęgnacji dywanów, które na co dzień stosujemy, jednak należy wiedzieć, że zwykłe odkurzanie lub próba wyprania za pomocą szczotki i szamponu nie spełnia swojego zadania w stu procentach.

Każdy dywan od czasu do czasu powinien przejść profesjonalne pranie. Jest to konieczne nie tylko ze względu na dokładne usunięcie zanieczyszczeń, ale również pozbycie się obecnych w kurzu roztoczy, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. To właśnie roztocza u dużej części z nas są przyczyną alergii, a co za tym idzie powodują katar, suchy kaszel, wysypkę czy zapalenie spojówek. Zanim jednak powierzymy wypranie dywanu specjalistom musimy poznać jaką wykorzystują technologię prania.

Obecnie najlepszą na rynku technologią prania dywanów jest metoda „na wskroś”, która w dużym uproszczeniu polega na praniu w kąpieli z użyciem dużej ilości wody. Cały proces złożony jest z kilku etapów, które muszą być wykonane z najwyższą starannością. Każdy dywan przed rozpoczęciem czynności poddawany klasyfikacji ze względu na rodzaj materiału z jakiego został wykonany, konstrukcję, a także stopień i rodzaj zabrudzeń. Taka ocena pozwala na dobranie właściwego detergentu, który nie tylko skutecznie usunie brud, ale będzie także bezpieczny dla dywanu.

Pierwszym etapem pielęgnacji dywanu jest umieszczenie, go w maszynie, która ma za zadanie dokładne wytrzepanie oraz odkurzenie. Metoda maszynowa wyróżnia się najwyższą skutecznością w usuwaniu piachu czy włosów. Następnie dywan umieszczany jest w jednym z basenów z wodą, w którym jego runo jest szorowane wielokierunkowo użyciem detergentu. Po dokładnym szorowaniu, dywan przenoszony jest do kolejnego basenu, gdzie wykorzystany w poprzednim kroku detergent zostaje wypłukany za pomocą dużej ilości wody. Jest to bardzo istotny moment, ponieważ dokładne usunięcie środka czyszczącego zapobiega szybkiemu procesowi ponownego zabrudzenia, a samo pranie ma korzystne skutki dla alergików. Po zakończeniu płukania dywan trafia do wirówki dywanowej, a po odwirowaniu i uzyskaniu wilgotności na poziomie 10% następuje ostatni etap czyli schnięcie, które odbywa się w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu o podwyższonej temperaturze i obniżonej wilgotności.

Jeśli chcemy, aby nasz dywan był czysty i na nowo zachwycał swoim wyglądem, powinniśmy powierzyć jego pranie specjalistom, którzy przy zastosowaniu odpowiednich środków i maszyn będą w stanie wykonać usługę na najwyższym poziomie – mówi właściciel firmy Damat, która wiele lat temu jako jedna z pierwszych na rynku firm zaczęła stosować w swojej pracy metodę „na wskroś”. Ponadto istotnym aspektem jest konieczność posiadania odpowiedniego zaplecza, gdzie można przeprowadzić każdy etap prania.

Źródło: Pralnia dywanów Damat.