6 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Metaloplastyka w konstrukcjach stalowych

Ostatnie lata to bardzo duży rozwój przemysłu nastawionego na masową produkcję wysokiej jakości produktów. Rozwój przemysłu masowego nie oznacza jednak zupełnego zaniku ręcznego tworzenia przedmiotów. Przykładem tego może być metaloplastyka, która swoją definicją obejmuje wiele technik kowalstwa artystycznego. Na czym polega metaloplastyka oraz gdzie jest stosowana?

Metaloplastyka, czyli co?

Metaloplastyka jest sposobem wytwarzania artystycznych przedmiotów z wykorzystaniem metali. Dzięki niej możliwe jest stworzenie wielu przedmiotów codziennego zastosowania – takich jak np. meble czy kwietniki – ale również przedmiotów dekoracyjnych. Do metaloplastyki stosuje się wyłącznie materiały o wysokiej jakości, dzięki czemu uzyskiwane przedmioty są bardzo trwałe i mogą być użytkowane przez wiele lat. Jak informuje specjalista z firmy FUPH Stalex:

Pojęcie metaloplastyki może być stosowane w wielu dziedzinach, np. w kowalstwie artystycznym, złotnictwie czy wielu innych technikach polegających na obróbce metali.

Metaloplastyka – zastosowanie nowoczesnej metody

Metaloplastyka jest jedną z dziedzin artystycznych, którą bardzo często wykorzystuje się podczas tworzenia dzieł sztuki. Jednak zastosowanie materiałów wysokiej jakości pozwala na wykorzystanie jej w wielu dziedzinach. Zalicza się do nich między innymi tworzenie:

  • elementów wyposażenia wewnętrznego – przy jej pomocy możliwe jest wykonywanie różnego rodzaju mebli, pojemników i wielu innych przedmiotów, np. opraw do luster czy wieszaków;
  • artykułów przeznaczonych do dekoracji – duże walory artystyczne, jakie osiąga się poprzez obróbkę metali, pozwalają na tworzenie przedmiotów do dekoracji wnętrz np. świeczników, kwietników i wielu innych;
  • akcesoriów kominkowych – wysoka trwałość materiałów wpływa na tworzenie wytrzymałych akcesoriów kominkowych takich jak kosze na drewno;
  • wyposażenia ogrodu – wysoka odporność na czynniki zewnętrzne wpływa na zastosowanie metaloplastyki do wykonywania wszelkiego rodzaju ozdób ogrodowych, a także bram i całych ogrodzeń; w tym zakresie możliwe jest także tworzenie balustrad na balkony i schody przed domami.

Techniki wykonywania dekoracyjnych elementów stalowych

Podstawowym podziałem w kwestii techniki jest obróbka metalu na zimno oraz na ciepło. Obróbka metalu na zimno polega na jego kuciu, piłowaniu, wierceniu, łączeniu, wytłaczaniu, wyklepywaniu, jak również cięciu. Obróbka metalu na ciepło to prace kowalskie – takie jak rozgrzewanie i gięcie na gorąco.

Do technik metaloplastyki zalicza się również odlewnictwo oraz techniki dekoracyjne obejmujące swoim zakresem możliwość wykonywania w metalu grawerunku.

Metaloplastyka wykorzystywana jest nie tylko do tworzenia wszelkiego rodzaju mebli oraz ozdób. Dzięki artystycznym możliwościom coraz częściej wykorzystuje się ją również do kutego ogrodzenia, które jest nie tylko wytrzymalsze, ale niesie za sobą ogromne walory dekoracyjne podkreślające wyjątkowość każdej posesji.