22 października 2020

Kategoria:
Inne

Mechanika sceniczna w praktyce. Przykłady zastosowań

Nowoczesna mechanika sceniczna to coś, co sprawia, że każde wydarzenie kulturalne, rozrywkowe i sportowe nabiera wyjątkowego charakteru. Spektakularne rozwiązania, w postaci ruchomych podestów czy obrotowych scen powodują, że widowisko na długo zapada widzom w pamięć. Co warto wiedzieć o mechanice scenicznej i technologii sceny? Na które rozwiązania warto zwrócić szczególną uwagę?

Czym jest mechanika sceniczna?

Mechanika sceniczna to wszystkie te przedsięwzięcia i rozwiązania o charakterze technicznym, które składają się na oprawę wydarzenia artystycznego lub sportowego. Takie elementy znajdują zastosowanie podczas koncertów, spektakli teatralnych, gali sportowych lub nawet w teleturniejach.

Mowa tu o różnego rodzaju rozwijanych ekranach, windach scenicznych, scenach obrotowych, ruchomych platformach, wciągarkach, zapadniach, diodach itd. Wszystkie one powinny być opracowywane indywidualnie, według zaleceń klienta. Idealnie, jeśli proponowane rozwiązania mają unikatowy charakter, bo wówczas każda impreza ma swój indywidualny charakter.

Na pewno większość osób kojarzy te unikatowe i spektakularne rozwiązania sceniczne, gdy artysta „wyłania się spod sceny” lub leci na nią „z nieba”, wokół pojawia się ciężki dym, a towarzyszy temu oszałamiająca gra świateł. Za to wszystko odpowiedzialne są wyspecjalizowane firmy, które zajmują się mechaniką sceniczną i dbają o to, by efekt był naprawdę zaskakujący.

Co składa się na mechanikę sceniczną?

Na mechanikę sceniczną składa się szereg profesjonalnych i niezawodnych urządzeń, które trzeba umiejętnie obsłużyć i maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki dają. To one, w zestawieniu z wyobraźnią technika, tworzą dynamiczny i niepowtarzalny charakter każdej scenografii.

W mechanice scenicznej wykorzystuje się następujące elementy:

  • ekrany rozwijane,
  • windy sceniczne,
  • ruchome platformy,
  • sceny obrotowe,
  • roboty sceniczne,
  • wciągarki i wyciągarki linowe,
  • diody ruchome.

Wspomniane tu urządzenia trzeba nie tylko wyprodukować, ale też odpowiednio zamontować w miejscu przeznaczenia.

Dlatego idealnie, jeśli firma oferująca usługi z zakresu mechaniki scenicznej zajmuje się zarówno produkcją, jak i montażem, a ponadto zapewnia projektowanie i konfigurowanie sterowania – przekonuje specjalista z firmy Piasecki i Syn.

Jaką firmę wybrać?

Wybór najlepszej firmy oferującej mechanikę sceniczną nie należy do łatwych. Dobrze, by wszystkie produkty i urządzenia, które znajdą się na scenie i w jej obrębie wykonane z najwyższą dbałością o każdy szczegół. Jest to gwarancja niezawodności i efektowności.

Pod uwagę należy wziąć opinie dotychczasowych klientów, poprzednie realizacje oraz ofertę i doświadczenie. Im bardziej rozbudowany zakres usług i profesjonalna obsługa klienta, tym większe prawdopodobieństwo, że ma się do czynienia z zaufanym przedsiębiorstwem scenicznym.