nowoczesne szafy laboratoryjne
16 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Meble laboratoryjne. Charakterystyka nowoczesnych szaf na kwasy i zasady

Laboratoria to miejsca, gdzie przechowywane oraz produkowane są substancje, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka. Dlatego w żadnym razie do ich magazynowania nie można wykorzystywać konwencjonalnych mebli. W tym celu każde laboratorium musi zaopatrzyć się w specjalne wyposażenie, takie jak nowoczesne szafy. Jakimi parametrami się one charakteryzują?

Dlaczego wyposażenie laboratoriów w specjalne szafy jest tak ważne?

Nowoczesne szafy laboratoryjne muszą być wyposażeniem wszystkich laboratoriów, w których pracuje się z substancjami stwarzającymi potencjalne zagrożenie dla człowieka. Do takich można z całą pewnością zaliczyć kwasy i zasady.

Kwasy i zasady nie są szkodliwe jedynie podczas bezpośredniego kontaktu z nimi. Nawet wtedy, gdy są przechowywane, wydzielają często trujące opary. Dlatego też profesjonalne wyposażenie – specjalne szafy – mają wbudowane systemy wentylacji. Dzięki temu nie ma zagrożenia, że pracownicy laboratorium będą wdychać szkodliwe dla zdrowia opary wydzielane przez kwasy i zasady.

Nie mniejsze znaczenie ma praktyczne wnętrze szaf. Ich przestrzeń jest zagospodarowana przez półki, na których można bezpiecznie przechowywać naczynia z substancjami chemicznymi. Znajdują się w nich także funkcjonalne wysuwane półki – kuwety.

Praca w laboratorium nie może wiązać się z uszczerbkiem zdrowia jego pracowników. Dlatego też oprócz środków ochronnych stosowanych przez personel, trzeba postawić także na profesjonalne wyposażenie. Są to nowoczesne szafy, które spełniają normy i standardy bezpieczeństwa. Są one przystosowane do przechowywania nawet takich substancji jak agresywnie działające kwasy oraz zasady” – wyjaśnia ekspert z firmy ALPBIS Group.

Czym wyróżniają się specjalistyczne laboratoryjne szafy na kwasy i zasady?

Tym, co wyróżnia szafy laboratoryjne, jest materiał oraz komponenty, z których one powstają. To właśnie dzięki nim są one dostosowane do przetrzymywania w nich naczyń i pojemników z kwasami oraz z zasadami.

Nowoczesne szafy laboratoryjne produkuje się z płyt polipropylenowych, które są dosyć grube – mają 20 mm. Materiał ten wykazuje ogromną chemoodporność na działanie agresywnych substancji. Chemoodpornymi elementami są także zawiasy zastosowane w szafach. Mebel te spełniają również najwyższe standardy dotyczące szczelności, w tym wodoszczelności.

Szafy laboratoryjne można nabyć wraz z wbudowanym wentylatorem, który utylizuje szkodliwe opary. Istnieje możliwość, aby ich system wentylacyjny podłączyć do instalacji znajdującej się w laboratorium.