11 maja 2017

Kategoria:
Inne

Meble kolonialne doskonałym pomysłem na urządzenie biura

Jeśli nie odpowiada ci skandynawski minimalizm, a wystrój klasyczny wydaje się nieco nudny i ciężki, być może strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o urządzenie gabinetu czy biura, okaże się styl kolonialny. Łączy on w sobie funkcjonalność i powagę klasyki oraz lekkość egzotyki, nadając zarazem wnętrzu niepowtarzalny charakter. Poniżej podpowiadamy, jak zaaranżować w podobny sposób przestrzeń do pracy.

Meble

Podstawą oczywiście są meble. Ich historia sięga czasów kolonialnych, gdy przybywając do Afryki czy Azji, Europejczycy zlecali wykonanie sprzętów podobnych do tych, które znali z ojczyzny. Siłą rzeczy powstawały one z lokalnych gatunków drewna i przy użyciu miejscowych technik rzemieślniczych, z czasem zaczęto je też zdobić tradycyjnymi ornamentami. Oprócz bogatego zdobnictwa meble w stylu kolonialnym cechuje masywność i wytrzymałość. Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca, spokojnie możemy wstawić do gabinetu zarówno biurko, sekretarzyk, jak i komodę czy biblioteczkę. W mniejszych pomieszczeniach mogą one jednak nieco przytłaczać, dlatego lepiej zdecydować się na lżejsze meble z rattanu czy bambusa albo tylko jeden budujący charakter wnętrza mebel (np. biurko), resztę dopełniając egzotycznymi dodatkami.

Dodatki

Mogą one stanowić kropkę nad „i” podczas urządzania biura w stylu kolonialnym. Oryginalna lampa, figurka z dalekiego kraju, wazon w egzotyczne wzory czy ciekawy obraz na ścianie nie tylko przydadzą charakterystycznej atmosfery, ale też sprawią, że wnętrze stanie się niepowtarzalne. Jeśli sami mamy za sobą podróż do Afryki czy Azji, nie wahajmy się umieścić na widoku przywiezionych stamtąd pamiątek.

Kolory

Meble kolonialne najczęściej występują w ciemnych odcieniach brązu, dlatego warto ożywić gabinet czy biuro kolorowymi zasłonami tudzież barwnym dywanem. Jeżeli chodzi o ściany, to możemy postawić równie dobrze na stonowane brązy i beże, jak na dość intensywne odcienie zieleni albo oranżu. Również jasna tapicerka będzie w stanie nadać meblom pożądanej lekkości.

Siedzenie

Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga: biuro w stylu kolonialnym raczej nie przewiduje nowoczesnego fotela na kółkach. – Nie reprezentuje on walorów ani historycznych, ani egzotycznych, mimo najlepszych chęci może więc ostatecznie popsuć cały efekt – przestrzega przedstawiciel salonu Meble Świata. Lepiej więc wybrać wygodny, tapicerowany, klasyczny w formie fotel.