7 kwietnia 2021

Kategoria:
Inne

Materace i poduszki, które działają przeciwodleżynowo

Osoby opiekujące się chorymi unieruchomionymi w łóżku, wiedzą ile starań trzeba włożyć w to, by nie doprowadzić do powstania bolesnych ran, jakimi są odleżyny. Także ci z nas, którym doskwierają problemy z kręgosłupem, wiedzą jak ważna jest możliwość odpowiedniego profilowania pozycji leżącej. Sprzętem, który pomaga w wymienionych sytuacjach, są produkty przeciwodleżynowe.

Gdy leżenie przestaje być wygodne

Żeby tak móc poleżeć sobie w łóżku! – pośród codziennego zabiegania marzymy o strefie komfortu i odpoczynku. Jednak o tym, że sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać, dobrze wiedzą osoby, które z powodów zdrowotnych przez długi czas muszą leżeć unieruchomione w łóżku:

  • po wypadkach,
  • skomplikowanych zabiegach chirurgicznych,
  • przewlekle chore,
  • starsze.

Jesteśmy świadomi tego, jak wymagająca jest opieka nad osobami unieruchomionymi w łóżku. Niejednokrotnie chcemy zabrać bliską osobę ze szpitala, aby w domu zapewnić jej lepsze warunki. Jednak jest to przedsięwzięcie wymagające dużego wysiłku i zaangażowania. Na przykład, choremu, który nie może samodzielnie obrócić się w łóżku, co 4 godziny powinno zmienić się pozycję ciała – stwierdza przedstawicielka sklepu medycznego i wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego Zdrowie z Nakła nad Notecią. – Dlatego w opiece nad chorym bardzo przydają się poduszki i materace przeciwodleżynowe. Jak wskazuje ich nazwa, zapobiegają powstawaniu odleżyn. Zresztą, mogą z nich korzystać nie tylko osoby obłożnie chore, ale także każdy z nas, komu doskwierają problemy z kręgosłupem.

Jak działają produkty przeciwodleżynowe?

Gdy przez dłuższy czas trzeba pozostać w łóżku, bez możliwości samodzielnego poruszania się, wówczas kości szkieletowe zaczynają uciskać tkanki miękkie organizmu. Blokuje to naczynia krwionośne i uniemożliwia prawidłowy przebieg krwi. Równocześnie ciało osoby chorej ociera się o prześcieradło. Dociera tam mniej powietrza, gromadzi się większa ilość potu, a to wszystko dodatkowo sprzyja otarciom. Z powodu tych dwóch czynników, działających od wewnątrz i z zewnątrz, powstają odleżyny, nazywane inaczej owrzodzeniami z ucisku. Z początku przybierają postać zaczerwienienia na skórze, potem pęcherzy, aż do powstania otwartych ran. Powodują dotkliwy ból oraz osłabiają odporność chorego, a w konsekwencji pogarszają jego stan psychiczny.

Dawniej, aby zapobiec powstawaniu odleżyn, podnosiło się leżącego i oklepywało jego skórę środkiem odkażającym, co pobudzało krążenie i dezynfekowało ciało. Innym sposobem było podkładanie nadmuchanych kół (podobnych do kół ratunkowych, jakich używają dzieci na pływalni) – pozwalało to odbarczyć określoną część ciała oraz umożliwiło lepszą cyrkulację powietrza.

Nadal są to dobre, domowe sposoby, aby przynieść ulgę osobie chorej. Jednak dzięki postępowi techniki, wprowadzono do użytku poduszki i materace przeciwodleżynowe. Są one tak skonstruowane, że odciążają poszczególne partie ciała, zapobiegając powstawaniu ran. Ponadto, korzystnie wpływają na ułożenie kręgosłupa, co również chroni osobę leżącą przed niepotrzebnym bólem.

Rodzaje produktów przeciwodleżynowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli poduszek i materacy przeciwodleżynowych:

  • piankowych (są profilowane i dostosowują się do kształtu ciała pacjenta, co pozwala równomiernie rozłożyć punkty nacisku),
  •  żelowych (ułatwiają utrzymanie higieny i dezynfekcji, zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza oraz w znacznym stopniu redukują nacisk na tkanki),
  •  pneumatycznych (w wersji rurowej lub bąbelkowej – do poszczególnych komór pompuje się powietrze, przy użyciu dołączonej do zestawu pompki. W zależności od potrzeby, można zmieniać siłę nacisku poszczególnych komór, obarczając w ten sposób ciało. Jeżeli chory jest wystarczająco sprawny, może sam dokonywać tych operacji).

Z produktów przeciwodleżynowych mogą też skorzystać osoby, które nie są obłożnie chore, lecz doskwierają im dolegliwości związane z kręgosłupem. Poprawi to komfort ich snu oraz codziennego funkcjonowania.