maszyny-budowa
24 maja 2018

Kategoria:
Inne

Maszyny wykorzystywane na placach budów

Aby powstał jakikolwiek budynek, potrzeba współpracy ludzi oraz maszyn. W naszym artykule zajmiemy się kwestią maszyn, które wspomagają pracę specjalistów. Ich oferta jest na rynku bardzo szeroka, dzięki czemu producenci mogą konkurować nie tylko ich jakością i skutecznością, ale również ceną. Sprawdzamy, jakie maszyny są najczęściej wykorzystywane na placach i budów i jakie jest ich zastosowanie.

Koparki i ładowarki

W robotach ziemnych najczęściej wykorzystywane są koparki, ładowarki oraz koparko-ładowarki, które charakteryzują się mobilnością oraz multifunkcjonalnością. Pozwalają one na dotarcie nawet w mało dostępne miejsca. Można je podzielić na koparki jednonaczyniowe (ze względu na jedno naczynie urabiające), które pracują w cyklu przerywanym, oraz koparki wielonaczyniowe, pracujące w trybie ciągłym dzięki wyposażeniu w kilka naczyń urabiających połączonych zamkniętym łańcuchem bądź ustawionych na kole czerpakowym.

Trudno wyobrazić sobie bez tych maszyn przygotowanie terenu pod budowę np. dróg, wieżowców, hoteli, centrów handlowych czy innych tego typu obiektów. Człowiek z łopatą nie jest w stanie wykonać tej czynności tak precyzyjnie jak koparki oraz ładowarki – wyjaśnia ekspert z firmy XCMGEuropa Trading Sp. z o.o., która oferuje sprzęt najwyższej jakości, montowany na nowoczesnych liniach montażowych.

Maszyny wyrównujące grunt

Do maszyn budowlanych zalicza się także maszyny wyrównujące grunt, czyli spycharki, zrywarki, równiarki i zgarniarki, których praca polega na odspajaniu gruntu płaskimi warstwami w płaszczyźnie ruchu, a następnie przemieszczaniu urobku. Wymienione maszyny składają się z ciągnika (służącego do nadania maszynie właściwej prędkości oraz siły, jaka jest niezbędna do pracy narzędzia skrawającego i transportowego), osprzętu roboczego (lemieszy lub skrzyń) zaopatrzonego w ostrza do skrawania gruntu, a także z zespołów sterujących ruchy narzędzi roboczych, czyli najczęściej siłowników hydraulicznych.

Na placach budów często spotykane są również walce budowlane oraz zagęszczarki, dzięki którym możliwe jest uzyskanie betonu o odpowiedniej gęstości oraz wytrzymałości. Zagęszczarki wykorzystuje się także przy pracy z betonem architektonicznym, podczas kładzenia kostki, naprawy dróg oraz każdej innej pracy wymagającej wjechania w miejsca niedostępne dla większej maszyny. Walec jest z kolei maszyną, która służy do zagęszczania gruntów w robotach ziemnych bądź mas nawierzchniowych przy budowie dróg. Jest to możliwe poprzez nacisk sztywnych lub podatnych kół – wałów w trakcie jazdy.