19 maja 2020

Kategoria:
Inne

Maszyny wykorzystywane do robót rolniczych

Czasy, w których produkcja płodów rolnych uzależniona była od pracy ludzkich rąk i zwierząt, minęły bezpowrotnie. Dziś działalność nowoczesnych, dużych gospodarstw rolnych opiera się na wykorzystaniu wyspecjalizowanych maszyn, które znacznie usprawniają i przyspieszają pracę, a także przyczyniają się do redukcji ponoszonych kosztów. Jakiego rodzaju maszyny wykorzystywane są w polu najczęściej?

Ciągnik

To absolutna podstawa wyposażenia każdego gospodarstwa – to właśnie z ich pomocą wykonuje się znaczną część prac na praktycznie każdym etapie produkcji plonów.

Są to urządzenie silnikowe o dużej mocy, do których podłącza się inne, pozbawione własnego napędu wyspecjalizowane urządzenia, których używa się do realizacji konkretnych zadań, takich jak orka, bronowanie, nawożenie, siew czy opryski – mówi przedstawiciel firmy XCMG Europa.

Rynek ciągników jest bardzo rozbudowany i obejmuje urządzenia wyróżniające się poziomem mocy, typem konstrukcji, a także ceną – najdroższe, najnowocześniejsze sprzęty z tej kategorii mają wartość sięgającą nawet kilkuset tysięcy złotych.

Kombajn rolniczy

Te potężne maszyny wykorzystywane są zazwyczaj w jednym celu, mianowicie w zbiorach dojrzałych plonów rolnych. Należy zwrócić uwagę, że nie ma urządzeń uniwersalnych – w zależności od swej konstrukcji kombajn może zostać wykorzystana do zbiorów zbóż lub roślin okopowych, takich jak ziemniaki, buraki czy marchew. Niektóre rodzaje kombajnów mogą zostać wykorzystane również w siewie i sadzeniu roślin oraz innych pracach agrotechnicznych, takich jak oczyszczanie pól z kamieni.

Przyczepy rolnicze

Wykorzystywane są w transporcie różnego rodzaju ładunków obrębie gospodarstwa lub do innych miejsc, takich jak skupy plonów. Ogólnie dzieli się je na dwa rodzaje burtowe i skorupowe. Przyczepy burtowe przeznaczone są do przewożenia ładunków o większych gabarytach, takich jak zebrane rośliny okopowe lub bele siana. Konstrukcja przyczep skorupowych jest bardziej szczelna, niż w przypadku przyczep burtowych, dlatego używa się ich do przewożenia ładunków sypkich, takich jak ziarna zbóż.

Inne

Do maszyn rolniczych zaliczamy również całą masę różnych urządzeń, o których wspomnieliśmy w akapicie poświęconym ciągnikom. Każde z nich zazwyczaj pełni jedną określoną funkcję, której nietrudno się domyślić po samej nazwie urządzenia. Tak jest między innymi w przypadku opryskiwacza, opylacza, kosiarki, siewnika czy sadzarki. Dzięki nim możliwe jest zrealizowanie praktycznie każdej pracy w polu bez potrzeby wychodzenia z wygodnej kabiny ciągnika rolniczego.