26 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Maszyny do obróbki metali. Przegląd rozwiązań

Współczesne procesy obróbki metali bazują na nowoczesnym sprzęcie. Niektóre maszyny zmieniają cechy fizyczne materiału, inne wpływają bezpośrednio na jego właściwości chemiczne. Dobór narzędzi i sprzętu zależy od konkretnego przypadku, dlatego większość zakładów obróbczych dysponuje szerokim parkiem maszynowym. Jakie maszyny do obróbki metalu możemy spotkać? Te najpopularniejsze prezentujemy poniżej.

Popularne maszyny do obróbki metalu

Stały element zakładów obróbczych stanowią maszyny do obróbki skrawaniem, wiórowej i ściernej. Są one wykorzystywane w procesach takich jak toczenie czy frezowanie. W trakcie toczenia obrabiany materiał obraca się, zaś jego powierzchnia jest skrawana narzędziem obróbczym (nóż, wiertło i in.). Służące temu celowi tokarki mogą przyjmować różne postaci – od maszyn uniwersalnych, po specjalistyczne, stworzone z myślą o wybranych branżach przemysłowych. Wespół z tokarkami występują frezarki. Dzięki frezowaniu, obróbce mogą podlegać powierzchnie płaskie, a także inne, o niestandardowych kształtach. Taką obróbkę wykonuje się przy pomocy frezu, wprawionego w ruch obrotowy oraz przesuwającego się wzdłuż obrabianego materiału. Istnieje wiele typów frezarek, m.in. pionowe, poziome, uniwersalne i specjalistyczne (np. do kół zębatych). Obróbka ścierna, czyli szlifowanie, może być wykonana z użyciem szlifierek, narzędzi takich jak osełki, taśmy ścierne czy też ściernice. Większość funkcji wymienionych maszyn (a także innych, wcześniej niewspomnianych – wiertarek, pił czy gwinciarek) podlega konsolidacji w ramach nowoczesnych centrów obróbczych. To uniwersalne maszyny, które pozwalają na bardzo szybkie i precyzyjne wykonanie najbardziej skomplikowanych elementów metalowych, korzystając z innowacyjnych systemów sterowania CNC.

Inne typy maszyn do obróbki metali

Poza wymienionymi istnieje wiele innych narzędzi i sprzętów do obróbki metali. Sporą grupę stanowią narzędzia do obróbki blach, kształtowania, deformacji rur, profili, drutów czy prętów. Obróbka plastyczna wykonywana w sposób mechaniczny często wymaga sięgnięcia po prasy. Tak samo tłoczenie wiąże się z użyciem pras, zaś obróbka poprzez ciągnienie wymaga wykorzystania ciągarek. Walcowanie przeprowadzane jest przede wszystkim przy pomocy walcarek. Obróbka cieplna wymaga podgrzewania materiałów do wysokich temperatur, co wiąże się z posiadaniem odpowiednich pieców. Nie wolno też zapomnieć o popularnej ostatnimi czasy usłudze cięcia plazmą i laserem. Ilość technologii możliwych do wykorzystania jest naprawdę ogromna. Skompletowanie parku maszynowego to wielkie wyzwanie dla każdego zakładu – również w kwestii tego, czy lepiej postawić na maszyny używane czy nowe. Te pierwsze często nie ustępują fabrycznie nowym modelom. Szerokim wyborem maszyn do obróbki metali dysponuje firma Arte Ferreum. Specjalność przedsiębiorstwa stanowią maszyny używane bezpośrednio po produkcji (ex works) lub wyremontowane (po naprawie głównej, przeglądzie technicznym). Szczegóły na arte-ferrum.eu.