30 stycznia 2020

Kategoria:
Inne

Maszyny CNC jako symbol współczesnego przemysłu

CNC to zbiorczy termin dla maszyn sterowanych komputerowo, które są coraz popularniejsze na wszelkich liniach produkcyjnych. Wraz z automatyzacją procesów zwiększa się tempo i precyzja wykonywanych prac, co przyczynia się do wzrostu popularności CNC w różnych branżach. W poniższym artykule postanowiliśmy scharakteryzować obrabiarki CNC pod względem możliwości ich zastosowania.

Hurtowa obróbka elementów

CNC to skrót od Computerized Numerical Control, co oznacza numeryczne sterowanie komputerowe maszyn przemysłowych. W praktyce jest to możliwość wykonania dokładnego projektu i bardzo precyzyjne jego odwzorowanie przez maszynę. Dzięki temu błędy mogą wystąpić jedynie na drodze planowania, a nie samego procesu wykonawczego. Dlatego też obróbka maszynami CNC jest bardzo pożądana w przypadku wykonywania produktów w ilości hurtowej. Kolejne kopie są idealne względem siebie. Klient nie musi obawiać się, że część serii będzie inna, bo operator coś źle ustawił lub przypadkiem coś przesunął.

Zastosowanie w różnych branżach przemysłowych

Maszyny CNC mogą pracować przy obróbce stali, miedzi, aluminium, drewna i tworzyw sztucznych. Za pomocą sterowania komputerowego wiercą otwory, gną blachy i docinają duże kawałki do dalszego procesu obróbki. Maszyny CNC znajdziemy m.in. w przemysłach motoryzacyjnym, lotniczym, metalurgicznym, energetycznym, górniczym, stoczniowym, petrochemicznym, rolniczym i w sektorze budowlanym. Mogą one pracować samodzielnie lub wspólnie z innymi maszynami linii produkcyjnej. Ekspert z zakładu produkcyjno-usługowego ADMOT w Mazańcowicach mówi:

Maszyny CNC redukują potrzebę ręcznego sterowania i tym samym zwiększają wydajność produkcji. Sam proces jest szybszy i dokładniejszy, co jest szczególnie ważne w przypadku wykonywania trudniejszych zleceń.

Rosnąca popularność maszyn CNC

Same maszyny nie różnią się szczególnie pod względem konstrukcyjnym od maszyn ręcznych. Także wykonywana przez nie obróbka działa na takiej samej zasadzie jak obróbka manualna. Jednak wysoka jakość powstałych elementów oraz niewielki czas potrzebny na wykonanie dużych zleceń sprawia, że maszyny CNC będą coraz powszechniejsze w zakładach, co poskutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na produkty wysokiej jakości. Obrabiane elementy przeważnie mają gładką powierzchnię i precyzyjnie wykończone detale. Nie trzeba więc ich ponownie szlifować. W niektórych branżach ceni się także możliwości pozwalające zwiększyć różnorodność, która wpływa na estetykę wyrobu. Dzięki temu CNC mogą być stosowane nie tylko do prostych prac, ale także do metaloplastyki lub innych pochodnych dziedzin.