2 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Maszyna do szycia – Nowa czy używana?

Krawiectwo to hobby nie tylko bardzo przyjemne, pozwalające spełnić się twórczo, ale również niezwykle przydatne w codziennym życiu. Umiejętność szycia pozwoli nam samodzielnie stworzyć ubrania dla siebie i naszych bliski – szczególnie małych dzieci, które bardzo szybko rosną i potrzebują dużo  – a także inne produkty tekstylne, np. zasłony, czy poszewki na pościel. Przydaje się również przy wprowadzaniu poprawek i naprawianiu uszkodzonej odzieży. Do tego wszystkiego niezbędna będzie jednak maszyna do szycia. Jest to dość drogie urządzenie, dlatego warto zastanowić się, czy bardziej opłaci nam się kupno nowego sprzętu, czy może zadowolimy się używanym.

Nowa maszyna do szycia – czy to się opłaca?

Dla wielu osób czynnikiem decydującym o kupnie danego sprzętu jest jego cena. Nie inaczej jest w przypadku maszyn do szycia – za nowy, nieużywany egzemplarz zapłacimy od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wpływ na cenę produktu ma między innymi jego marka, parametry oraz rodzaj – wyróżniamy maszyny komputerowe i mechaniczne. Za sprzęt prosto ze sklepu zapłacimy więcej niż za ten sam egzemplarz, który miał już jednego właściciela, można jednak patrzeć na ten fakt nie jak na wadę, lecz zaletę. W ramach ceny nie tylko otrzymujemy w pełni sprawny sprzęt, ale również gwarancję, a więc prawo do bezpłatnych napraw w danym okresie od czasu zakupu. Ponadto kupując nowy sprzęt nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem do niego dodatkowych akcesoriów czy części zamiennych. Mimo to kupno nowego sprzętu – szczególnie tego z wyższej półki cenowej – zalecane jest przede wszystkim osobom posiadającym już doświadczeniem z zakresu krawiectwa, dla których zajęcie to jest zawodem lub pasją, której poświęcają dużo wolnego czasu.

Zalety i wady maszyn używanych

Używana maszyna do szycia to odpowiednia opcja przede wszystkim dla osób, które dopiero uczą się krawiectwa, choć również doświadczeni użytkownicy mogą na rynku znaleźć dobrze utrzymane maszyny, które pod względem jakości w niczym nie będą ustępować egzemplarzom nowym. Najważniejszym plusem maszyn używanych jest ich niska cena, zanim jednak się na nią skusimy powinniśmy dokładnie sprawdzić maszynę pod względem technicznym – jeśli sami nie posiadamy wiedzy pod tym kątem, powinniśmy przed kupnem zasięgnąć rady doświadczonego mechanika lub kupować za pośrednictwem komisów, takich jak firma Sintex, specjalizująca się w sprzedaży nowych i używanych maszyn do szycia. Warto również przed kupnem upewnić się, jakie są możliwości naprawy używanego sprzętu, może się bowiem okazać, że kupimy egzemplarz, do którego nie ma już części zamiennych lub są one trudno dostępne – w obu przypadkach kupno takiego sprzętu jest chybioną inwestycją.