20 marca 2021

Kategoria:
Inne

Manipulatory przemysłowe – poprawa bezpieczeństwa i wydajności pracy

Transport bliski w zakładach produkcyjnych lub sortowniach dotyczy zarówno lekkich, jak i ciężkich elementów. Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, nie powinni oni dźwigać dużych gabarytów. Na podstawie obowiązujących przepisów BHP osoby zatrudnione nie mogą przenosić produktów powyżej 30 kilogramów. W celu zapewniania płynności produkcji wykorzystuje się więc manipulatory. Czym są tego typu urządzenia?

Czym jest manipulator przemysłowy?

Odciążenie pracowników przy jednoczesnym zapewnieniu płynności transportowanego towaru wymaga zastosowania różnych urządzeń lub maszyn. Wśród najpopularniejszych można wymienić  między innymi:

  • podnośniki,
  • żurawie,
  • manipulatory przemysłowe.

Manipulatory przemysłowe wykonuje się na podstawie konstrukcji, która została właściwie zintegrowana z systemami równoważenia wagi transportowanych ładunków. Są to tak naprawdę jedne z najczęściej stosowanych w przedsiębiorstwach elementów wyposażenia, umożliwiających wsparcie dla pracowników — zauważa specjalista z firmy ARTPOL.

Każdy z manipulatorów został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł zapewnić płynne i precyzyjne przenoszenie towaru przy jednoczesnej możliwości zmiany np. pozycji. System ten charakteryzuje się bardzo dużym udźwigiem od kilku do nawet tysiąca kilogramów.

W jaki sposób manipulatory przemysłowe zwiększają bezpieczeństwo w pracy?

Głównym przeznaczeniem manipulatorów jest odciążenie pracownika podczas transportu bliskiego. Ich zastosowanie pozwala również na zwiększenie bezpieczeństwa osób pracujących przy ciężkich elementach. Stanowisko pracy, które zostało zmodernizowane i wyposażone w tego rodzaju sprzęty pozwala nie tylko na zredukowanie osób pracujących przy stanowisku, ale również możliwość zatrudnienia kobiet w firmach, gdzie powstają części o różnej wielkości.

Operowanie ładunkiem znajdującym się na manipulatorze umożliwia również zwiększenie precyzji oraz dokładności podczas przeładunków, co w znacznym stopniu zmniejsza ilość niebezpiecznych sytuacji w pracy. Zastosowanie tego typu rozwiązania do transportu bliskiego jest również psychicznym obciążeniem dla pracownika, który może wykonywać swoją pracę wydajniej i bez obaw o powstanie uszczerbku na zdrowiu.

Jaki manipulator najlepiej wybrać?

Wykorzystanie manipulatorów w przedsiębiorstwie to już nie tylko obowiązek pracodawcy określony przez stosowne przepisy prawne. Jest to rozwiązanie, które może mieć wpływ na ekonomiczny wymiar firmy. Dla właściciela przedsiębiorstwa stosowanie manipulatora przemysłowego jest przede wszystkim zwiększeniem wydajności pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu niebezpiecznych sytuacji przy wykonywanych przez pracowników codziennych obowiązkach. Sam koszt wdrożenia tego systemu do każdej firmy jest kwestią indywidualną. Manipulatory wykonywane są na podstawie konkretnego, dedykowanego projektu dopasowanego do indywidualnych oczekiwań zleceniodawcy oraz charakterystyki miejsca pracy.