5 grudnia 2019

Kategoria:
Inne

Makiety architektoniczne drukowane w 3D

Wykorzystanie technologii druku w 3D znacznie rozszerza możliwości wykonywania makiet urbanistycznych i architektonicznych. Pozwala na stworzenie i zaprezentowanie wizualizacji wyróżniających się precyzją odwzorowania grafiki, realizmem i dopasowaniem do potrzeb odbiorcy. W odróżnieniu od modeli papierowych drukowana makieta inwestycji jest też znacznie atrakcyjniejsza i o wiele trwalsza.

Na czym polega drukowanie makiet w 3D?

Podstawę wydruku na drukarce 3D stanowi starannie opracowany projekt. Powstaje on w wersji cyfrowej w oparciu o dokumentację techniczną 2D, szkice koncepcyjne, rzuty obiektu i inne materiały dostarczone przez klienta. Umieszczone w nim informacje i dane wymiarowe są wyjątkowo precyzyjnie odwzorowywane podczas wykonywania makiety. Na podstawie projektu drukarka 3D „drukuje” kompletną jednobarwną miniaturę budynku. Już po wykonaniu projekt może być pomalowany w tradycyjny sposób. Kolorowanie umożliwia osiąganie różnych wzorów np. dachówki czy cegły na dowolnej powierzchni, bez geometrycznych ograniczeń. Wszystko to wpływa na ostateczną jakość i dokładność odwzorowania pełnej makiety architektonicznej.

Co daje przewagę zastosowaniom nowych technologii?

  • Trwałość – stosowane w procesie druku 3D materiały są trwalsze niż wykorzystywane w tradycyjnej metodzie modele kartonowe.
  • Precyzja i dokładność wykonania – użycie automatycznej drukarki 3D z dokładnościami od 0,2 mm do nawet 0,016 mm gwarantują idealną precyzję.
  • Odwzorowywanie skomplikowanych kształtów – drukarka 3D może wydrukować każdy model bez względu na stopień skomplikowania geometrii.
  • Bogata gama kolorów dzięki możliwości malowania makiety – precyzja odwzorowania projektu oraz wykorzystanie rozmaitych materiałów umożliwiają wykonanie modelu w dowolnej kombinacji barwnej.

Jakiego rodzaju makiety architektoniczne mogą być wykonywane tą metodą?

Praktycznie każdego typu, począwszy od makiet koncepcyjnych budynków, makiet architektonicznych inwestycji, przez makiety technologiczne i przemysłowe, urbanistyczne rzeźby terenu i makiety zagospodarowania przestrzeni.

Które z materiałów wykorzystywanych w technologii druku 3D mogą mieć zastosowanie przy tworzeniu makiet architektonicznych?

W zależności od rodzaju wytwarzanych elementów można korzystać z druku 3D z różnych materiałów. W firmie COPIO wykorzystuje się do tego celu niektóre ich rodzaje. Są to:

  • żywice,
  • filamenty termoplastyczne.

Drukowaniem modeli 3D zajmują się wyspecjalizowane firmy, np. Centrum druku i kopiowania COPIO. Na pewno warto wziąć pod uwagę skorzystanie z usług profesjonalistów, jeśli zajdzie potrzeba wizualizacji jakiegoś projektu za pomocą makiety.