27 stycznia 2017

Kategoria:
Inne

Lęk separacyjny – jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Wiele dzieci ma problem nawet z chwilowym spuszczeniem z oka swoich rodziców. Reagują płaczem, a nawet histerią, nie chcąc pozwolić na ich wyjście. Tzw. lęk separacyjny stanowi ogromną trudność, szczególnie kiedy maluch ma iść do przedszkola. Należy jak najszybciej temu zaradzić, ale co zrobić, żeby nasza pociecha przestała tak reagować?

Czym jest lęk separacyjny?

Lęk separacyjny jest nadmiernym zamartwianiem się dziecka bądź poczuciem przez niego lęku w sytuacji, kiedy ma być z dala od bliskich osób, głównie od rodziców. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Niektóre maluchy mają tak po prostu tendencje lękowe, inne nabierają tych cech od osób. W wielu sytuacjach także powodem może być traumatyczna sytuacja, której konsekwencje widoczne są po dzień obecny – dodaje nasz rozmówca z Przedszkola „Tęczowa kraina”.

Objawy lęku separacyjnego

Objawy lęku separacyjnego to nie tylko napięcie emocjonalne, strach, związane z tym kłopoty z koncentracją, nerwowość, niecierpliwość, a bardzo często również nieśmiałość. To także objawy fizyczne, do których zaliczają się przyspieszony oddech, bladość bądź zupełnie przeciwnie – rumień na policzkach, bóle brzucha, biegunka, wysypka czy pocenie się. Dziecko może mieć też trudności z zasypianiem, a nawet cierpieć na omdlenia.

Jak pokonywać lęk, czyli przygotowujemy dziecko do pójścia do przedszkola

Pójście do przedszkola jest sytuacją, która u wielu maluchów wywołuje niepokój. Chociaż to czas zmian, nie powinien wywoływać tęsknoty ani smutku. Dziecko musi się przekonać, że w przedszkolu czekają je same miłe chwile. Dlatego, aby pokonać lęk separacyjny, należy jak najszybciej zacząć działać. Warto kilka razy tak po prostu odwiedzić wybraną placówkę. Jeśli dziecko ma starsze rodzeństwo, zobaczy, że świetnie się tam bawi. W innym wypadku trzeba pokazać, jak wesoło bawią się tam inne szkraby. Trzeba cały czas podkreślać zalety przedszkola, a potem – kiedy przyjdzie czas pierwszego pożegnania – nie przedłużać rozstania. Należy spokojnie i radośnie powiedzieć „do zobaczenia”, potem przytulić malucha, dać mu całusa i wyjść, zostawiając pociechę pod opieką przedszkolanki. Nigdy nie wolno wyśmiewać się z dziecka ani bagatelizować jego lęków. Należy okazać zrozumienie, ale cały czas tłumaczyć, że nie ma się czego bać. Pomoże w tym nauka samodzielnego jedzenia, ubierania, a także czytanie edukacyjnych bajek, w których dzieci również idą do szkoły czy przedszkola. Takie cierpliwe zachowania w końcu pozytywnie zaprocentują i nasz maluch zamiast ze łzami w oczach, w końcu pójdzie do przedszkola z uśmiechem na twarzy.