17 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Ławki stalowe jako element małej architektury miejskiej

Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej, tak aby uwzględniała potrzeby i oczekiwania mieszkańców, wymaga sięgnięcia po odpowiednie obiekty małej architektury. Zalicza się do nich także ławki znajdujące się w parkach czy przy alejach. Są one wykonywane częściowo z drewna, jednak nie mogłyby być produkowane bez użycia solidnej stali. Dlaczego właśnie takie ławki najlepiej sprawdzają się w mieście?

Ławki stalowe tworzone z myślą o przestrzeni miejskiej

Ławki parkowe są elementami małej architektury, które pojawiają się na każdym kroku. Trudno się temu dziwić, gdyż są znakomitym miejscem na krótki odpoczynek.

Ławki takie spotyka się w parkach i na skwerach, czyli w miejscach przeznaczonych do relaksu oraz rekreacji. Coraz częściej można je również zobaczyć na deptakach oraz na głównych ulicach miast. Oprócz tego władze dbają, aby znajdowały się one przed urzędami i miejscami użyteczności publicznej – takimi jak szpitale czy szkoły.

Dlatego też ich producenci szczególną wagę przywiązują do ich walorów wizualnych. Ławki takie mają konstrukcję stalową, ale ich siedzisko oraz oparcie stanowi drewno w stylowym odcieniu. Profile stalowe mogą być również efektownie wygięte i subtelnie zdobione. Sprawia to, że są one prawdziwą ozdobą przestrzeni miejskiej.

W dzisiejszych czasach ludzie coraz więcej czasu spędzają na mieście. W związku z tym warto zadbać o to, aby nawet w centrum miasta znajdowały się ławki. Dzięki nim przestrzeń staje się o wiele bardziej przyjazna zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Ponadto sprzyjają one wypoczynkowi na świeżym powietrzu – w parkach lub na placach zabaw – mówi ekspert z firmy WaMAR.

Czym wyróżniają się ławki stalowe?

Ławki wykonywane ze stali to bardzo solidne i wytrzymałe konstrukcje. Gwarantuje to, że doskonale sprawdzają się w przestrzeni miejskiej.

Ich poszczególne elementy łączy się ze sobą przy pomocy wkrętów oraz śrub zamkowych. Dlatego nie ma możliwości, aby jakakolwiek ławka uległa uszkodzeniu. Ponadto stalowa konstrukcja jest barwiona techniką malowania proszkowego. Zapewnia to wysoką estetykę, ale także trwałość koloru i jego odporność na rozmaite czynniki zewnętrzne.

W zależności od wizji, jaką miał projektant, ławka może mieć oparcie, jednak tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca, lepiej postawić na model bez tej tylnej części. Elementy, które wykonuje się z drewna, są starannie zabezpieczane – poddaje się je impregnacji.

Ławki ze stali mocuje się bezpośrednio do podłoża, co eliminuje ryzyko ich kradzieży oraz przeniesienia w inne miejsce.