24 października 2020

Kategoria:
Inne

Lakierowanie proszkowe jako ochrona przed korozją

W poszukiwaniu skutecznych metod zabezpieczania elementów metalowych przed działaniem korozji coraz częściej wybiera się te bazujące na lakierowaniu proszkowym. Nic w tym dziwnego, ponieważ dobry stosunek ceny do jakości oraz doskonały poziom ochrony, jaki ta metoda zapewnia, są argumentami, które przemawiają do wyobraźni wielu klientów zainteresowanych usługami lakierniczymi.

Zalety wykorzystywania lakierowania proszkowego

Kiedy poszukujemy najskuteczniejszej formy zabezpieczenia komponentów przed działaniem korozji, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wygląd, trwałość i cena. Należy się zastanowić nad efektem, jaki chcemy uzyskać – czasami walory estetyczne mogą być ważniejsze od trwałości powłoki.

Ekspert z firmy Maleks wskazuje:

Wybór odpowiedniej formy zabezpieczenia metalu przed rdzą powinien być dopasowany do przeznaczenia danego komponentu. Każda z metod dostępnych na rynku posiada swoje uzasadnienie praktyczne, jednak opłacalność ekonomiczna jest najważniejszym czynnikiem, który determinuje wybór odpowiedniej metody.

Lakierowanie metodą proszkową jest doskonałym sposobem zabezpieczenia komponentów o nieregularnych kształtach, które w dalszym procesie montażu będą ze sobą łączone. Do innych zalet lakierowania proszkowego można z pewnością zaliczyć:

  • ekologię, gdyż wszelkie farby proszkowe, które są obecnie dostępne na rynku, nie zawierają żadnych szkodliwych substancji rozpuszczalnikowych. To przekłada się na większe bezpieczeństwo dla zdrowia operatora oraz środowiska naturalnego;
  • doskonałą wydajność w porównaniu z innymi rodzajami farb lakierniczych;
  • oszczędność materiałów – konstrukcja lakierni jest tak przemyślana, że nie dochodzi do nadmiernego zużycia proszku. Jest to możliwe dzięki temu, że lakierowanie proszkowe odbywa się w komorach zamkniętych, a lakier, który nie osadził się na komponentach metalowych, jest zatrzymywany w komorze i może zostać użyty ponownie;
  • efekt wizualny malowania metodą proszkową, który jest niemożliwy do osiągnięcia innymi metodami. Co więcej, równomierne pokrycie komponentów zapewnia nie tylko estetykę, ale przede wszystkim doskonałe zabezpieczenie przed działaniem czynników korodujących;
  • odporność farb wykorzystywanych w metodzie lakierowania proszkowego na działanie czynników atmosferycznych, promieni UV oraz skrajnych temperatur, która sprawia, że ich skuteczność w długoletniej eksploatacji znacznie przewyższa inne metody zabezpieczenia.

Wymagania technologiczne dotyczące lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe nie jest pozbawione pewnych ograniczeń. Z uwagi na konieczność zastosowania specjalistycznych warunków, jakie mają panować w komorze lakierniczej, koszt takiej usługi może być wyższy niż w przypadku innych metod malowania. Dla wielu firm jest to argument, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesie technologicznym. Trzeba też wspomnieć, że pomalowany element musi zostać wygrzany, a sam proces oczyszczania powierzchni przed lakierowaniem jest żmudny i czasochłonny. Metoda ta doskonale sprawdzi się w dłuższej eksploatacji, jednak z uwagi na specyfikę procesu musi zająć odpowiednio dużo czasu.