8 marca 2021

Kategoria:
Inne

Kwadratowe czy owalne? Wybór oczek do ubrań

Oczka krawieckie, nazywane przez niektórych specjalistów przelotkami, są metalowymi pierścieniami z kołnierzem (w kształcie okręgu lub kwadratu), które otaczają otwór w materiale i tym samym zabezpiecza materiał przed rozpruciem się. Znajdują zastosowanie w wielu branżach, począwszy od krawiectwa, na produkcji plandek skończywszy. W niniejszym artykule omawiamy wybór oczek do ubrań.

Funkcja oczek do ubrań

Do najważniejszych funkcji przelotek należy zapewnienie odpowiedniej trwałości materiału oraz zapobieganie uszkodzeniom tkaniny w wyniku jej ściągania. Najczęściej stosuje się je w miejscach, przez które przeplatany jest sznurek (kaptury, ściągacze w okolicy pasa etc.). dobrze jest pamiętać o tym, że jest to również świetne miejsce na logo. Dostępna na rynku technologia laserowa sprawia, że na powierzchni przelotki można wygrawerować lub wydrukować dowolny napis lub też kształt. Zapytaliśmy specjalistę z firmy Krawgors o to, jakie rodzaje przelotek występują na rynku? Odpowiedział nam, że:

Mamy cały szereg kształtów i materiałów, z których są wykonane. Do najbardziej popularnych należą oczywiście przelotki okrągłe oraz kwadratowe, lecz warto pamiętać, że nie jest to jedyny wyrób. W naszej ofercie mamy oczka sześciokątne, owalne, siatkowane i wiele innych. Warto również pamiętać, że są wyroby, które można stosować bez użycia podkładek, jednak kapitalna większość klientów decyduje się na podkładki z mosiądzu, aluminium i tworzyw sztucznych, głównie ze względu na większą trwałość.

Jak zakłada się oczka?

Chyba najbardziej popularną metodą jest montowanie oczka z wykorzystaniem specjalnej pracy krawieckiej lub młotka. Są to produkty bardzo powszechne i można jest znaleźć w każdym sklepie galanteryjnym. Nie jest to oczywiście najbardziej wydajny sposób i raczej poleca się go amatorom drobnych przeróbek. Do zastosowań komercyjnych duże lepiej jest wykorzystywać wyciskarki nożne lub specjalne pracy automatyczne.

Walory estetyczne

Nie od dzisiaj wiadome jest, że szata zdobi człowieka. I żeby tak było to winna ona być starannie wykończona (ze szczególnym zwróceniem uwagi na drobiazgi, jak właśnie przelotki). Dlatego decydując się na wybór konkretnego kształtu oczka, warto zastanowić się, jak będzie się ono komponowało z fasonem i krojem danego ubrania. Ponadto przelotka dobrana z niewłaściwego materiału może odpadać podczas prania, co naraża tkaninę na nieodwracalne zniszczenie.