kursy-zawodowe
24 maja 2018

Kategoria:
Inne

Kursy zawodowe sposobem na zdobycie specjalistycznych kwalifikacji

W dzisiejszych czasach obserwujemy bardzo ciekawe zjawisko, jakim jest spadek wartości wykształcenia wyższego. Olbrzymią cześć bezrobotnych w kraju stanowią osoby legitymujące się dyplomem licencjata lub magistra, które ze względu na zbyt wąską specjalizację i brak zapotrzebowania na specjalistów danej dziedziny, nie mogą znaleźć stałego zatrudnienia. Okazuje się, że znacznie lepsze perspektywy pracy daje wykształcenie zawodowe.

Wartościowy pracownik, czyli jaki?

Dyplom ukończenia wyższej uczelni nie gwarantuje już zdobycia dobrze płatnej pracy. Współcześnie pracodawcy oczekują od kandydatów przede wszystkim praktycznych umiejętności, które pozwolą na szybkie wdrożenie się do pracy i solidne wykonywanie obowiązków – zauważa nasz rozmówca z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łodzi.

Taki stan rzeczy sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się kursy zawodowe. Uczestniczyć w nich mogą zarówno osoby, które dopiero przygotowują się do poszukiwania pierwszej pracy, jak i ci, którzy planują się przekwalifikować w celu podniesienia swoich szans na znalezienie dobrego zatrudnienia.

Co to jest kurs zawodowy?

Wybór dobrego technikum lub szkoły zawodowej nie jest jedynym sposobem na zdobycie kwalifikacji umożliwiających zdobycie pracy w interesującym cię fachu. Jeżeli nie masz czasu lub ochoty spędzać w szkolnej ławce kilku kolejnych lat, dużo wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kwalifikacyjnego kursu zawodowego.

Kursy kwalifikacyjne są bardzo elastyczną formą nauczania pozaszkolnego. Takie kursy organizowane są przez placówki kształcenia ustawicznego i pozwalają na zdobycie wiedzy, umiejętności i uprawnień do wykonywania zawodu w ciągu około 2 miesięcy. Wybierając ośrodek doskonalenia zawodowego, w którym będziesz robił kurs, zwróć uwagę na jego renomę oraz program szkolenia, który musi obejmować wszystkie zagadnienia niezbędne do pomyślnego przebiegu końcowego egzaminu państwowego.

Czy kurs zawodowy jest ci potrzebny?

Jeżeli planujesz karierę w zawodzie wymagającym specjalistycznych umiejętności, takim jak np. elektryk, spawacz, operator wózka jezdniowego czy księgowy, będziesz musiał przystąpić do państwowego egzaminu zawodowego. Takie egzaminy nie należą do łatwych, dlatego samodzielne przygotowanie do nich byłoby bardzo trudnym zadaniem. Co więcej, świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego jest często warunkiem przystąpienia do egzaminu.

Szukając dobrego ośrodka szkoleniowego, który umożliwi ci zdobycie specjalistycznych kwalifikacji i zwiększy szanse na pozytywne zaliczenie państwowego egzaminu, zwróć uwagę na ofertę Zakładów Doskonalenia Zawodowego. Placówki tego typu działają na terenie całej Polski i już od ponad 70 lat zapewniają profesjonalne usługi z zakresu edukacji zawodowej młodzieży i dorosłych.