kurs zawodowy
18 stycznia 2020

Kategoria:
Inne

Kurs zawodowy jako szansa na karierę

Wiele osób pragnie podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, a często nawet zmienić branżę, w której pracuje. Jest to spowodowane chęcią wyższych zarobków lub większego zapotrzebowania na pracowników w danym zawodzie. Dobrą pomocą w tego typu zmianach mogą być kursy zawodowe, które organizowane są przez ośrodki szkoleniowe w całej Polsce. Podpowiadamy jaka jest ich idea oraz jakie korzyści mogą przynieść.

Czym różni się kurs zawodowy od tradycyjnych studiów?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, że osoby z wyższym wykształceniem mają problemy w znalezieniu pracy. Nic w tym dziwnego, ponieważ ogromna część kierunków na uczelniach przekazuje uczniom tylko wiedzę teoretyczną.

Jak twierdzą specjaliści z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łodzi,: ,,Pracodawcy oczekują od potencjalnych podwładnych doświadczenia i zdolności manualnych. Niestety absolwenci studiów wyższych nie mają możliwości nabywania doświadczenia w trakcie trwania studiów, więc nierealnym jest, aby po ukończeniu studiów mieli oni umiejętności praktyczne’’.

Dlatego kształcenie w kierunku przygotowania człowieka do analizowania i rozwiązywania problemów, które są najczęściej spotykane w życiu, jest głównym celem prowadzenia kursów zawodowych. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie jest mniej czasochłonne niż tradycyjna szkoła– kurs można ukończyć nawet w kilka miesięcy, ale jednocześnie zdobyć całą, potrzebną do wykonywania zawodu, wiedzę.

Dlaczego warto zdecydować się na kurs zawodowy?

Największą zaletą kursów zawodowych jest doskonalenie umiejętności praktycznych. Dzięki temu ich absolwenci są w stanie podjąć pracę praktycznie od razu po ukończeniu szkolenia. Przedsiębiorcy często wymagają, aby pracownicy byli jednocześnie młodzi i doświadczeni, co w przypadku studiów może się wykluczać. Kursy zawodowe są dobrą opcją również dla tych osób, które już mają wyuczony zawód, ale chcą podnieść swoje kwalifikacje lub zmienić zawód. W czasach, kiedy rynek pracy nieustannie się zmienia, niezwykle ważne jest ciągłe zdobywanie wiedzy.

Jaki ośrodek szkoleniowy wybrać?

Najbardziej istotnym aspektem jest to, aby był on prowadzony przez profesjonalistów w danej dziedzinie. Chodzi tu o tak zwanych praktyków, a nie osoby, które tylko teoretycznie znają się na danym fachu. Ważne jest też to, jak długo trwa dany kurs. Najlepiej jeśli jest to jak najkrótszy czas, jednak zawsze warto przeanalizować, czy ilość treści poruszanych na kursie będzie wystarczająca. Najlepsze instytucje oferują szkolenia z najbardziej pożądanych na rynku pracy zawodów. Istotna w wyborze placówki jest również elastyczność w grafiku zajęć, która jest pomocna dla osób, które równocześnie pracują lub zajmują się domem.