9 listopada 2017

Kategoria:
Inne

Kurki kulowe i ich zastosowanie. Podstawowe informacje

Kurki kulowe to standardowe elementy armatury wykorzystywane między innymi w domowych instalacjach wodnych, gazowych i ciepłowniczych – wszędzie tam, gdzie czynniki nie wykazują właściwości agresywnych. Jakie funkcje pełni zawór kulowy? Dlaczego jego obecność w instalacji jest istotna? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Rola zaworu kulowego

Kurki kulowe to elementy techniczne, umożliwiające lub blokujące przepływ substancji. Zawory tego typu są wykorzystywane w bezpośrednim kontakcie z wodą (gorącą i zimną), gazem, sprężonym powietrzem, olejem, a także szeregiem innych czynników, nie wchodzących w potencjalnie niebezpieczne reakcje z materiałami użytymi do produkcji zaworu. Najczęściej widujemy je w instalacjach domowych. Wynika to z licznych cech – uniwersalności, odporności na rozszczelnianie oraz dużej prostoty użytkowania. Aby uruchomić kurek, wystarczy chwycić za dźwignię oraz przekręcić ją o około ćwierć obrotu.

Budowa kurka

Główną część kurka kulowego stanowi kula wykonana ze stali węglowej lub stali nierdzewnej – wykonana na wymiar, według ściśle ustalonych parametrów. Jej powierzchnia jest pokryta warstwą chromu o grubości dostosowanej do warunków pracy zaworu, natomiast uszczelnienia są opracowane w oparciu o najwyższej jakości gumę i teflon.

Poszczególne kurki mogą się różnić pod względem średnicy, obsługiwanego ciśnienia i temperatury. Z uwagi na spore zróżnicowanie, wyróżniamy modele przeznaczone do użytku w budynkach mieszkalnych, ale też w budownictwie czy przemyśle. Spora część zaworów kulowych jest w stanie działać pod wodą, wspomagając wydobywanie ropy naftowej i innych cennych surowców – objaśnia przedstawiciel firmy KROTOS, producenta armatury do wody i gazu, w tym kurków kulowych.

Zawory kulowe w praktyce

Standardowy zawór kulowy jest obecny w instalacji wodnej, c.o., ciepłej wody użytkowej lub gazowej. Z tego względu wyróżniamy: zawory gazowe, zawory zwrotne (w instalacjach wodnych; uniemożliwiają wsteczny przepływ cieczy), zawory grzejnikowe odcinające (pozwalające na odłączenie grzejnika bez unieruchamiania całości instalacji) oraz zawory grzejnikowe regulacyjne (dzięki którym jest możliwe kontrolowanie ilości energii kierowanej do grzejników, w celu uzyskania pożądanej temperatury). Wydajność pracy zaworów zależy w znaczniej mierze od drożności wewnątrz systemów. Potencjalne zanieczyszczenia (drobiny piasku, ukruszone odpryski itp.) mogą zaszkodzić swobodzie przepływu. Z tego względu stosuje się specjalne filtry, które blokują zanieczyszczenia. Odpowiednio opracowany zawór z atestami i certyfikatami z pewnością sprosta nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom.