11 lipca 2020

Kategoria:
Inne

Kupno mieszkania jako dobra inwestycja w przyszłość

Kupno własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu znacznej większości osób. Powód jest bardzo prosty – wysoka cena takiej nieruchomości. Wydanie kilkuset tysięcy złotych nie jest łatwe, często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu na wiele lat. Niemniej jednak, o ile tylko nasza sytuacja finansowa nam na to pozwala, warto zainwestować w zakup nieruchomości.

Inwestowanie w mieszkanie – dlaczego warto?

Przekonanie o wartości pieniądza jest dość powszechne i zarazem bardzo zwodnicze. Wiele osób chce posiadać pieniądze, ponieważ utożsamia to z bogactwem. Zapomina się często, że wartość pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym czy w sejfie uzależniona jest tylko i wyłącznie od tego, co możemy za nie kupić – same w sobie nie mają żadnej wartości. W tym momencie należy wziąć pod uwagę inflację, czyli wzrost cen. Z powodu inflacji wartość dóbr, które możemy kupić za określoną sumę pieniędzy spada. Krótko mówiąc: przechowywanie pieniędzy nie ma zbyt dużego sensu, ponieważ z roku na roku będziemy mogli za nie kupić coraz mniej. Dlatego opłaca się inwestować w dobra materialne, szczególnie nieruchomości takie jak mieszkania, na które zawsze będzie duży popyt. Tak inwestycja jest po prostu zabezpieczeniem naszego kapitały na trudniejsze czasy, nawet jeśli nie myślimy o tym, by w jakikolwiek sposób czerpać z niej dodatkowe korzyści finansowe.

Jak zarabiać na mieszkaniu?

Posiadając jedno lub więcej mieszkań możemy zapewnić sobie stałe źródło pasywnego dochodu, tj. takiego, który nie wymagać będzie on nas stałego zaangażowania w pracę. Jak to zrobić? Odpowiedź jest prosta: wystarczy, że zaczniemy wynajmować nasze lokale osobom prywatnym lub firmom.

Popyt na tego typu usługi jest w dzisiejszych czasach bardzo wysoki, dlatego nie musimy przejmować się, że mieszkanie przestanie na siebie zarabiać – mówi przedstawiciel firmy #NIERUCHOMOŚCINawet to, że mieszkanie kupiliśmy z pomocą kredytu nie jest problemem, ponieważ raty spłacamy pieniędzmi z wynajmu. Oczywiście, im więcej lokali pod wynajem posiadamy, tym większe są nasze dochody.

Kup, wyremontuj i sprzedaj

Inną ciekawą możliwością czerpania zysku z mieszkania, jest jego sprzedanie po wyższej cenie. Założenie jest bardzo proste – kupujemy tanie mieszkanie (najczęściej z rynku wtórnego i dość zaniedbane, by minimalizować koszty), przeprowadzamy w nim gruntowny remont, a następnie sprzedajemy po wyższej cenie. Po uwzględnieniu wszystkich kosztów, a więc zakupu lokalu, zakupu materiałów do remontu i koszty zatrudnienia wykonawców, nasz zysk może wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zazwyczaj czas potrzebny do zrealizowania takiej inwestycji zamyka się w dwóch-trzech miesiącach, co oznacza, że miesięcznie zarabiamy nawet kilkanaście tysięcy złotych.