frezarka drogowa
30 września 2020

Kategoria:
Inne

Które części frezarek drogowych ulegają naturalnemu zużyciu i podlegają wymianie?

Wiele części maszyn budowlanych i drogowych podlega naturalnemu zużyciu podczas eksploatacji. Nie inaczej jest z niektórymi komponentami frezarek drogowych – samojezdnych maszyn wykorzystywanych do usuwania warstw nawierzchni mas bitumicznych. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, które części frezarek drogowych podlegają naturalnemu zużyciu, a więc trzeba regularnie kontrolować ich stan, a w miarę potrzeby wymieniać.

Frezy do asfaltu

Frezy do asfaltu to elementy tnące, które rozmieszczone są na bębnie frezującym w określony sposób. Powinny być dobierane z uwzględnieniem mocy frezarki oraz szerokości bębna frezującego. Gdy frezarka porusza się, frezy zrywają warstwy nawierzchni asfaltowej o określonej grubości. Frezy do asfaltu składają się z ostrza z wytrzymałych węglików spiekanych, które osadzone jest w korpusie ze specjalnie wzmacnianej stali. Podczas pracy ostrza frezów do asfaltu podlegają naturalnemu zużyciu, dlatego trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie. Tylko dzięki okresowej kontroli ich stanu bęben zachowa dobre właściwości tnące, a gniazda frezów nie ulegną uszkodzeniu.

Pozostałe elementy bębna

Aby praca z wykorzystaniem frezarki drogowej przebiegała bez zakłóceń, niezbędne jest zadbanie o pozostałe elementy bębna frezującego. Mowa o takich komponentach jak odrzutniki, które przymocowane bezpośrednio do bębna ułatwiają wyrzucanie urobku z komory bębna frezującego na taśmę transportującą destrukt, czy listwy zgarniające, służące do uszczelniania tylnej klapy frezarki, co zapobiega wydostawaniu się urobku poza komorę bębna frezującego. Ponadto należy zwrócić uwagę na stan zraszaczy oraz płóz zabezpieczających boki komory bębna.

Części napędu gąsienic

Frezarki drogowe można podzielić z grubsza na dwa rodzaje: kołowe i gąsienicowe. Ze względu na wysoką masę maszyny oraz ciągłe przemieszczanie się podczas pracy napędy gąsienic bezustannie poddawane są dużym obciążeniom. Nie dziwne więc, że poszczególne elementy napędu gąsienic – takie jak rolki bieżne, zębate koła napędowe czy rolki napinające gąsienice – ulegają naturalnemu zużyciu. Aby nie doszło do awarii maszyny w trakcie prowadzenia prac, konieczna jest ciągła kontrola stanu zużycia tych komponentów. W przypadku zaobserwowania ich wyeksploatowania należy jak najszybciej wymienić je na nowe.

Poszukujesz części zamiennych do frezarek? Szeroki ich wybór znajdziesz w firmie Bellator. Jej oferta obejmuje frezy wraz z obsadami, listwy zgarniacza, odrzutniki bębna, płozy zabezpieczające, elementy napędu gąsienic i wiele, wiele innych. Asortyment Bellator obejmuje przede wszystkim części do frezarek do asfaltu firmy Wirtgen, ale można w nim znaleźć także komponenty pasujące do maszyn innych producentów.