22 grudnia 2021

Kategoria:
Inne

Które części do tokarek najczęściej podlegają wymianie?

Tokarki do metalu wykorzystywane są do gwintowania oraz toczenia różnego rodzaju elementów. Są niezastąpione przy wykonywaniu prac naprawczych. Stanowią nieodzowny element wyposażenia producentów maszyn rolniczych, zakładów remontowych, serwisów samochodowych czy zakładów będących zapleczem przemysłu wydobywczego. Każda maszyna ma to do siebie, że się zużywa. Dowiedz się, które części do tokarek najczęściej podlegają wymianie.

Jakie części najszybciej zużywają się w tokarkach?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tokarek. Są to m.in. tokarki CNC, konwencjonalne, uniwersalne z bezstopniową regulacją prędkości obrotowej lub bez tej regulacji oraz tokarki rurowe uniwersalne, lub sterowane numerycznie. Kluczowymi elementami każdej tokarki są koła i przekładnie zębate. Ze względu na ich budowę i charakterystykę użytkowania przy obrabianiu metali lub innych materiałów, podzespoły te zużywają się stosunkowo szybko. Oprócz kół i przekładni zębatych dość często wymianie podlegają sprzęgła, elektropompy do chłodziwa czy pompy olejowe. W przypadku komponentów do obrabiarek najszybszym zużyciem cechują się również łożyska.

Jak dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy Bulmach, która dostarcza obrabiarki do metalu oraz wyposażenie i podzespoły dla hydrauliki siłowej:

Udostępniamy części zamienne do tokarek, wykonane z wysokogatunkowych tworzyw. Oferowane przez nas komponenty pomagają w naprawach usterek lub renowacji obrabiarek. Nasi pracownicy pomagają zidentyfikować część nadającą się do wymiany oraz doradzają w jej wyborze. Oprócz części zamiennych polecamy także wyposażenie dodatkowe do obrabiarek.

W eksploatacji tokarek kluczowe dla osiągnięcia pożądanych parametrów obróbki są uchwyty tokarskie.

Najczęstsze przyczyny awarii tokarek

Tokarki narażone są na intensywne eksploatowanie, tarcie i niekorzystne czynniki zewnętrzne, dlatego do zachowania ich sprawności jest niezbędny serwis, systematyczna konserwacja lub wymiana zużytych części. Spadek wydajności tokarki do metalu lub jej awaria może wynikać z uszkodzenia układów elektrycznych w maszynach sterowanych numerycznie i ręcznie. Wypracowanie poszczególnych elementów tokarek stanowi również najczęstszą przyczynę jej awarii. Często przeprowadzenie regeneracji i naprawy zepsutej części jest niemożliwe, wówczas należy wymienić ją na nową.